Egy sürgősségi kormányrendelet értelmében szeptember 22-től erdőőrséggé alakultak át Romániában az addigi erdészeti felügyelőségek.
Az új hatóságot az eddigi erdészeti és vadászati felügyelőségek átszervezésével, illetve személyi állományuk kibővítésével hozták/hozzák létre: az eddigi 460 helyett 620 felügyelő fog őrködni afelett, hogy csak a törvényeket tiszteletben tartva lehessen fát kivágni Románia 7,4 millió hektárnyi erdejéből, így egy-egy felügyelőnek az eddigi 16 ezer helyett 12 ezer hektárnyi erdőre kell vigyáznia. A változástól Bukarest azt várja, hogy az új struktúra hatékonyabban vegye fel a harcot az illegális erdőirtással, amely Anne Juganaru környezetvédelmi államtitkár keddi kijelentése szerint közel 250 millió eurónyi kárt okoz évente az országnak.
Az átalakítással országos szinten összesen kilenc regionális őrséget hoztak létre, Szatmár megye Arad és Szilágy megyével egyetemben a nagyváradi őrséghez tartozik. Az őrséget vezető Antal Maria röviden összefoglalta az új hatóság feladatait, hangsúlyozva: tevékenységük és hatáskörük nem változik ugyan, de végre megkapják a szükséges eszközöket és személyzetet is ahhoz, hogy hatékonyan tudják felügyelni a fakivágásokat. A szaktárca ígéretei szerint december közepére kapják majd meg a szükséges eszközöket — főleg gépjárműveket —, a meglévő munkatársak pedig szakmai és feddhetetlenségi vizsgálaton esnek át s ezek eredményeinek függvényében hirdetik meg az új állásokat. Beszámolója végén Antal elmondta: az őrség szeptember 30-ig 774,78 köbméternyi, 185 000 lej értékű illegális fakivágást állapított meg, 19 fafeldolgozó üzemet és raktárat ellenőrzött és 19 bírságot szabott ki összesen 42 000 lej értékben.
Az őrségvezető egyúttal a lakosság segítségét is kérte a felelőtlen erdőirtás megfékezéséhez, emlékeztetve arra: a 112-es egységes segélyhívó telefonszámot tárcsázva bárki kérheti egy-egy fát szállító jármű ellenőrzését annak rendszáma megadásával.