A Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal a hatályos jogszabályi keretek betartása mellett mindent elkövet annak érdekében, hogy segítse azokat a családokat, amelyek a 2022. február 27-én bekövetkezett robbanásban megsérült lépcsőház lakásaiban éltek, olvasható a nagykárolyi önkormányzat közösségi felületén megjelent közleményben.
Kovács Jenő polgármester ezúton is kifejezte részvétét azoknak a családoknak, amelyek elvesztették szeretteiket, hiszen hétfőn és szerdán is elhunyt egy-egy, a robbanásban súlyosan megsérült, addig is kórházban ápolt személy.
Csütörtökön már meg is kapták azt a 2000 lejes sürgősségi segélyt a családok, amelyek az érintett tömbház harmadik és negyedik emeletén éltek, jelentette be Kovács Jenő. Az összegeket a helyi költségvetésből finanszírozták.
Ugyanakkor a Nagykárolyi Szociális Igazgatóság munkatársai folyamatosan dolgoznak annak a dokumentációnak az összeállításán, melyet a megyei szociális kifizetési igazgatósághoz juttatnak el annak érdekében, hogy a robbanásban érintett családok számára támogatás érkezzen az állami költségvetésből.
Mivel a nagykárolyi önkormányzat nem rendelkezik annyi üresen álló lakással, amennyibe a robbanás következtében fedél nélkül maradt nyolc családot be tudná költöztetni, hozzájárul a bérleti díjak kifizetéséhez 1000 lejes értékhatárig.
„Arra kértük az érintett családokat, hogy költözzenek albérletbe, és a bérleti díj összegéből 1000 lejt az önkormányzat fizet majd, minimum hat hónapon, de ha lehetőségünk van rá, akár egy éven keresztül” — jelentette ki Kovács Jenő.
Miután az INSEMEX Petroşani cég képviselői megtartották terepszemléjüket a robbanás okait vizsgálandó, újabb szakértői csoport érkezett a robbanásban megsérült tömbházba annak érdekében, hogy strukturális szempontból is megvizsgálják az épület szerkezetét. Készül tehát az újabb szakvélemény.
„Csütörtökön sikerült megegyeznünk egy nagykárolyi céggel, melynek képviselői az épület szerkezetét vizsgálják majd abból a célból, hogy kiderüljön, mi is lesz a tömbház sorsa. Ennek a cégnek a képviselői együttműködnek azzal a hivatalos szakértővel, aki vállalta, hogy eltakaríttatja majd a törmeléket a harmadik és negyedik emeleten található lakásokból” — mondta el Kovács Jenő.
Szerdán elkezdődött a személyes javak kipakolása a lakásokból. Naponta két család költöztetheti ki holmiját a sérült épületből, meghatározott időrend alapján. Az első és második emeleten lakó tulajdonosoktól, akiknek a robbanás következtében megsérült a lakásuk bejárati ajtaja, azt kérték az önkormányzat képviselői, hogy biztosítsák otthonukat,megelőzve azt, hogy eltűnjön valami a lakásukból.
A robbanás következtében tönkrement harmadik és negyedik emeleten található lakások sorsa azon múlik majd, hogy az épület statikai állapotát felmérő szakértő milyen eredményre jut.
„Miután megkapjuk ezt a hivatalos szakvéleményt, a lakókkal közösen döntünk majd a következő teendőkről. A magántulajdonban lévő lakások újjáépítésének egyetlen lehetősége meglátásom szerint az lehet, ha az önkormányzat, a civil szféra és a gazdasági szereplők összefognak a szerencsétlenül járt családok megsegítése érdekében. Együttműködésre és mobilizálásra lesz szükség” — mondta Kovács Jenő. SZFÚ