Szatmárnémeti

A kutya nem játékszer, hanem érző élőlény!

2015.04.22 - 09:43

Már napok óta kutyalázban ég Szatmárnémeti — a gazdik kozmetikushoz, a zsűritagok előtti felvonulást betanító kiképzőkhöz szaladgálnak kedvencükkel, s úgy általában mindent megtesznek azért, hogy kutyájuk minél szebb és csinosabb legyen még akkor is, ha nem száll ringbe, csak kisétál a helyszínre — hiszen a Román Ebtenyésztők Egyesületének szatmárnémeti szervezete hétvégén szervezi a nagy népszerűségnek örvendő és több évtizedes múltra visszatekintő nemzetközi kutyakiállítást, amelyen természetesen részt vesz Szatmárnémeti világhírű német vizslája, Szafir is. Az alig négyéves szépség eddig már tizenegy országban versenyzett (és nyert) küllemi kiállításokon és vadászvizsgákon, s többek között 12 bajnoki címet is magáénak tudhat, alig pár napja, április 18–19-én pedig Mariborban nyerte el a Szlovén Bajnoki Címet. De hogy mennyi foglalkozás, törődés, munka és edzés is áll mindezen sikerek mögött, arról tulajdonosával, Antal Zsombor kutyatenyésztővel beszélgettünk.

Úgy terveztem, edzés, kutyakiképzés közben beszélgetek Antal Zsombor tenyésztővel, a többszörös bajnok német vizsla, Szafir (azaz Szafir z Czarnego Dworu) gazdájával, de mint kiderült — főleg ilyen verseny előtti felkészülés-időszakban — a foglalkozás során nem a legjobb dolog megosztani a figyelmet köztem és a kutya között, így ő szalad be a szerkesztőségbe egy beszélgetésre. Gratulálok neki Szafir legutóbbi, április 18–19-én Mariborban elnyert Szlovén Bajnoki Címéhez, arcán boldog mosollyal mondja: „A szatmári német vizslák világszerte híresek, tényleg a világ minden tájára elkerültek, és jó eredményeket értek el a különböző versenyeken. S túlzás nélkül mondhatom, az egyik legismertebb közülük Szafir, „aki” már 16 hónaposan megnyerte az első Best in show-t. Eddig 11 országban versenyzett küllemi kiállításokon és legmagasabb szintű vadászvizsgákon, megnyert 50 kiállítást és 6 vadászvizsgát s a mostani, maribori a 12. bajnoki címe — és még csak négyéves! Több ezer kilométer van a hátunk mögött, több ezer órányi munka, tanulás, felkészülés (például a németországi munkavizsgára egy évig készült), nevezési és kiképzési díjak, utak … úgy is mondhatnám, eddig Szafirba egy kétszobás lakás árát fektettem, de számomra nem erről szól! Kutyakiképzést vállalok, hogy meg tudjak engedni magamnak versenyeket, az eljutást, a részvételt , a kutyával együtt versenyzem én is. És együtt edzünk a vizsgákra is, ami több hónapos fizikai és pszichés leterhelést jelent mindkettőnk számára — Szafir nem csak versenykutya, hanem társ és tökéletesen kiképzett vadászkutya! Igen, aktívan vadászik, idényben hét napból négyet kint, területen vagyunk. Rendszeresen edzem, őt és a többi kutyámat is, szaladtatom erdőn, mezőn, vizen — egy jelre átússza a 60 méteres tavat is” — meséli, miközben a különféle terepedzéseken és vadászatokon készült fényképeket mutatja, méltán büszkén.

Édesapjától, az elismert állattenyésztő mérnöktől és nemzetközi bírótól kapta első német vizsláját még 1997-ben, majd 2006-ban megalapította saját, Oberon Haus nevű németvizsla-tenyészetét. „Most már csak vizslát tudok elképzelni magam mellett. Ez az örökmozgó, erdőt-mezőt járó fajta illik hozzám. Jó lenne, ha ezt is megtanulnák az emberek: mindenki a temperamentumának, életstílusának megfelelő kutyát válasszon. Hiszen a kutya nem egy játék, hanem egész napos foglalkozást igénylő, érző élőlény! Ezt soha nem szabad elfelejtenie egyetlen kutyatulajdonosnak sem. Sok a rossz tulajdonos, és évek tapasztalatával mondom: az embert nehezebb bedresszírozni, mint az állatot …

Aki pedig sportolni szeretne, versenyezni az állattal, az mindenképp csak komoly, jól leellenőrzött és többek által ajánlott tenyésztőtől vásároljon kutyát. Igaz, a legnagyobb nevű tenyésztőtől sem minden állat tökéletes, de a lelkiismeretes tenyésztők a gyenge egyedeket ivartalanítják, hogy ne szaporodjanak tovább. Tenyésztőként is mondom: minden kutyát szeretni kell, ha nem tökéletes, akkor is, de versenyszínvonalon nagyon magasra állítottam a mércémet. És nem az a lényeg, hogy magamnak csináljak jót, több pénzt keressek, hanem hogy jó minőségű legyen az állomány. Szerintem egy-egy ilyen kiállítás ideális ahhoz, hogy megismertessük, kedvet csináljunk ehhez a sporthoz, egészséges életformához. Szeretnék több szatmárit látni a kiállításokon, nem csak itthon, de külföldön is ” — mondja, hozzátéve: nagy szívfájdalma, hogy Szatmáron nincs egy kialakított, biztonságos és kullancsmentes kutyasétáltató hely, mint a „civilizált” külföldi városokban.

Szabó Kinga Mária