Egészség

A kullancsencephalitis megelőzhető

Ha erdőn, bozótoson vágunk át, érdemes vékony rétegben kullancsriasztót alkalmazni / Fotó: desprecapuse.ro
2021.07.08 - 15:00

A kullancs által terjesztett agyvelő- és agyhártyagulladás ellen indult tájékoztató kampány Romániában — www.desprecapuse.ro —, melynek célja, hogy megismertesse a lakosságot a betegséggel és természetesen annak megelőzésével, ez ugyanis védőoltással megelőzhető.

A fertőzött kullancs csípése nyomán a betegség 7–14 napos lappangási idővel, bizonytalan légúti tünetekkel, lázzal indul, gyakran ez az egyetlen megnyilvánulása a fertőzésnek. Gyakori tünete a fejfájás és a hányás. Az idegrendszer megbetegedése néhány nappal később, átmeneti láztalanságot követve újabb lázas periódussal kezdődik. Eszméletlenség, bénulások léphetnek fel, melyek akár halálhoz is vezethetnek. Előfordul, hogy az egész agyállomány vesz részt a gyulladásban, máskor viszont csak az agy körülhatárolt területein jelentkezik. 

A gyógyítása főleg tüneti kezelésből és egyes esetekben antibiotikumok adásából áll. Kimenetele változó, gyakoriak a teljesen gyógyult esetek. Máskor egész életre szóló bénulások vagy más kiesési tünetek, a szellemi funkciók csökkenése, látás- és hallászavarok maradhatnak vissza. A klinikai tünetek kialakulása attól függ, hogy milyen területen zajlik le a gyulladás.

Előzzük meg!

A kullancsencephalitis védőoltással megelőzhető, az alapimmunizálás pedig három oltásból áll. Az első oltást követő 1–3 hónap múlva kell beadni a 2. oltást, és ezt követően 9–12 hónap múlva a harmadikat. Amennyiben gyors védettség kialakítása szükséges, akkor a 2. oltást az elsőt követő 7. napon, a harmadikat pedig az oltás elkezdését követő 21. napon lehet beadni.

A kullancscsípés ugyanakkor elkerülhető a következő néhány jó tanács betartásával: ne menjünk sűrű bozótba, kiránduláskor haladjunk az ösvényeken! Minél kevésbé fogadható meg ez a tanács — gombaszedők, erdei munkások esetében —, annál nagyobb körültekintésre van szükség. Erdei kirándulásra húzzunk nadrágot, amit gyűrjünk be a zokni alá! Az amerikaiak még széles ragasztócsíkkal is leragasztják ezt a behatolási kaput, ugyanis a kullancs lentről mászik fölfelé. Minél hosszabb utat kénytelen megtenni, annál valószínűbb, hogy lepotyog, és más zsákmány után néz. Hasonló okból a trikót is tűrjük be a nadrágunkba. 

Gyermekeket gyakrabban támad meg a kullancs a fejen és a nyakon. Adjunk rájuk fehér vászonsapkát, ezen hamarabb észrevesszük az ott bóklászó kullancsot. Kullancsriasztó szerek közül csak olyat vásároljunk, amire a gyártó legalább 6–8 órás hatékonyságot szavatol! Gyermekeket csak a szabadon hagyott bőrfelületen kezeljünk, és csak vékony rétegben alkalmazzuk!

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Kullancs- és szúnyogirtás kezdődik Szatmárnémetiben

Április 15-én, hétfőn 22 óra után a Szamos töltéseken, a parkokban, játszótereken, tereken, parkolókban, zöldterületeken kezdődik a rovar-gyérítés.
Szatmár megye

Négy Lyme-gyanús eset igazolódott be

Az elmúlt évben országszerte nőtt a kullancsok által terjesztett, gyanús Lyme-kóros esetek száma – derül ki az Országos Közegészségügyi Hatóság nemrég közzétett jelentéséből.
Szatmárnémeti

Kullancsirtás: a kiskerteket is ajánlott permetezni

A kullancs- és lárvairtással megbízott szakemberek hétfő este el fogják kezdeni a megyeközpontbeli Szamos-parton és a zöldövezetekben, parkokban a földi permetezést, tájékoztat közösségi oldalán a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal.