Szatmárnémeti

A közösség erősíti a reményt a gyógyulásban

2019.02.15 - 16:01

Február 15-én, a gyermekrák elleni küzdelem világnapján az egymásra való odafigyelésre bátorít a Hans Lindner Alapítvány. A Reménysugár program révén 17 éve nyújt segítő kezet a rákbetegséggel küzdő gyermekeknek és családjaik számára.

Február 15-e a gyermekrák elleni küzdelem világnapja. Ezen a napon a legtöbbször olyan akciókra kerül sor, olyan tevékenységekre összpontosítanak, amelyekkel felhívják a figyelmet a gyermekek körében előforduló rákbetegségekre, valamint támogató tevékenységeket szerveznek, különösen olyan családok számára, akik érintettek, illetve akik küzdenek a gyógyulásért. A gyermekrák elleni küzdelem világnapjának kijelölése, amelyet a Rákbeteg Gyerekek Szüleinek Nemzetközi Szövetsége (ICCCPO) alapított, azon szilárd meggyőződésen alapul, hogy minden rákos gyermek megérdemli a lehető legjobb orvosi és pszichoszociális ellátást származási országtól, fajtól, pénzügyi helyzettől vagy társadalmi osztálytól függetlenül. Azt is feltételezi, hogy sok rákbeteg gyermek halála elkerülhető lenne, ha pontos és időben történő diagnózist állítanának fel, ha megfelelő és megfizethető lenne a kezelés, és elérhetőek lennének az alapvető, jó minőségű gyógyszerek.

A fentiekben leírt információkon és statisztikákon túlmenően célszerű lenne hangsúlyozni és ösztönözni az együtt gondolkodást és cselekvést, a gondok közös viselését. Mindez szolidaritásra kell hogy buzdítson a közösségben és a beteg közvetlen környezetében egyaránt. Azt a személyt, aki ezzel a betegséggel küzd, nem szabad egyedül hagyni, legyen szó akár felnőttről, akár gyermekről vagy annak családjáról.

Ha mi nem csak egy városban lakunk, de oda is figyelünk embertársainkra, akkor közösséget alkothatunk a küzdő beteggel és családjával, értelmet adhatunk a beteg által viselt terheknek, cselekedhetünk összehangoltan, ami bizonyítottan nyugtat és reményt ad. Ez nem csak a betegre nézve biztató, de a kezdeményezők és cselekvők megerősödését is szolgálja. Közelednünk kell a szenvedőhöz, és figyelnünk kell szükségeire.

A legtöbb esetben csak a pénz nem oldja meg az egészségügyi gondokat, csak a pénz megléte nem hoz kellő békét a gondokkal teli napokban. Van, amikor egy jó szó kell vagy éppen a meghallgatás, máskor pedig a személyes jelenlét a beteg családjában vagy éppen a beteg ágya mellett. Egy csendes vagy közös ima, egy kézszorítás, egy simogatás gyógyító erővel bírhat.

Az összefogásra jó példa és megbízható út a Hans Lindner Alapítvány Reménysugár közössége, amelyik már 17 éve stabil keretet biztosít, kezdeményez, szervez, és megtesz mindent, amit ember az emberért tehet, azért, hogy a gondokkal küzdő ne maradjon egyedül és elszigetelten, hanem legyen mibe kapaszkodnia, és tudjon erőt meríteni mások reményéből. Mára már az is kiderült, hogy nemcsak a nehéz napokban van szükség egymásra, hanem akkor is, amikor a „zord felhők tovatűntek”.

Tanulnunk kell a tapasztalatokból, és ezt meg kell hogy osszuk másokkal is, közösségi összefogásért kell küzdeni, immár a tapasztaltaknak megteremteni az alkalmat, hogy segíteni tudjanak másoknak, és így „éberen” készüljenek a bármikor felbukkanó, nehéz napokra. A Reménysugár elérhetősége: www.fundatiahanslindner.ro.