Szatmárnémeti

A közeljövőben indul a „cukorbetegek iskolája”

2015.04.28 - 10:23

Életmódváltással, helyes táplálkozással kordában tartható a cukorbetegség, de sokan nem tudják, hogyan is kell mindezt véghezvinni. Ezen segítene a közeljövőben induló „cukorbetegek iskolája”.

 

Szinte járványszerűen terjed a diabétesz Szatmár megyében: már a 18 ezret is meghaladja a cukorbetegek száma. Ráadásul nem csak a felnőtt lakosságot érinti, hiszen 39 kiskorúnál is cukorbetegséget diagnosztizáltak az elmúlt időszakban. A legkisebb páciens egy 10 és fél hónapos gyerek, aki jelenleg is klinikai kezelés alatt áll. Éppen ezért dr. Bzduch Márta diabetológus egy Szatmáron rendhagyó, ám annál szükségesebb és hasznosabb kezdeményezést kíván megvalósítani: beindítani a cukorbetegek iskoláját.

„A diabétesz gyógyszeres kezelése elenyésző, a cukorbetegség kordában tartása 90–95 százalékban az életmódon alapul. A cukorbeteg személyeknek mozgásra és megfelelő étrendre van szükségük” — magyarázta lapunknak a doktornő. Főként az újonnan felfedezett cukorbetegek számára lenne égetően fontos a cukorbetegek iskolája, ugyanis az első konzultációk során sajnos nem jut elegendő idő arra, hogy személyre szabottan — a diabétesz típusától, egyéni adottságoktól, társbetegségektől és sok egyéb kritérium alapján — kidolgozzák a megfelelő étrendet és mozgástervet.

A tervek szerint a jövő hónapban induló foglalkozások során, kis csoportokra osztva, kortól, a diabétesz típusától függően, a betegek a doktornő vezetésével öt nagy téma keretében ismerhetnék meg azt, hogyan élhetnek együtt az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel, miként étkezzenek, hogyan és mennyit mozogjanak.

„A foglalkozásokra délutánonként kerülne sor, hogy azok is eljussanak, akik napközben nem tudnának elszabadulni a munkahelyükről” — tette hozzá a diabetológus.

 

 

Bumbuluț Krisztina