Szatmárnémeti

A közbeszerzés miatt késik a harmadik híd

2020.02.03 - 13:22

A harmadik szatmárnémeti híd és sok más beruházás is késlekedést szenved a hosszúra nyújtható közbeszerzési eljárás miatt; a román közlicit-szabályozás ezer sebből vérzik, mégsem tesznek a törvényhozók azért, hogy jó irányba változzon a procedúra.

A strandhoz tervezett harmadik szatmárnémeti híd építéséről nyilatkozott Kereskényi Gábor. A szatmárnémeti polgármester kitért arra, mennyire elhúzódik a közbeszerzési törvény miatt a hídépítés és sok egyéb hasonló helyzetben lévő beruházás is. Kijelentette: ebben az országban közhivatalként nem lehet normálisan elvégezni egy közmunkát.

 

Per pert követ

 

Kereskényi a híddal kapcsolatban elmondta, hogy az építésre megvan a 140 millió lej, ami elég is rá, a liciten is túl van a folyamat, van érdeklődő is az építésre, viszont beindult a közbeszerzést fékező gépezet. A közbeszerzési szabályozás adta lehetőségeket kihasználva a licitet a Strabag ellenében elveszítő, neve ellenére építkezésekkel is foglalkozó avasfelsőfalui Concordia Import Export Kft. panaszt emelt az eredmény ellen. A közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos panaszokat kivizsgáló bizottság (CNSC) viszont elutasította a panaszát, ami miatt a cég perelt. A Concordia megnyerte a pert, s a bíróság kimondta, hogy újra kell kezdeni a két cég ajánlatának elemzését — a polgármester szerint február végére zárulhat le ez a fázis. Kereskényi rámutatott, hogy sajnos ez az érvényben lévő szabályozás, csak az a baj vele, hogy soha nem lesz vége, és az újból meg újból megejtett próbálkozások a polgármesteri hivatal részéről iszonyú költségesek, idő- és energiaigényesek.

Ha a hónap végére elkészülnek az új elemzéssel a szatmárnémeti városházán, és újból nyertest hirdetnek, az egész bizottsági és bírósági hercehurca kezdődhet elölről, hiszen a második körben vesztes cég, akkor is, ha ugyanaz, mint korábban volt, kezdheti elölről az egészet: óvást nyújthat be az eredmény ellen, amit a CNSC bírál el, és ha az eredmény nem tetszik valamelyik félnek, perelhet. És ez a végtelenségig mehet így.

 

Újraírt költségvetés

 

A hídépítés ügye is került ilyen helyzetbe, de ez már minden más közbeszerzési eljárásra érvényes: addig húzzák-halasztják az ügyet, amíg nem csak a cégek közötti marakodás késlelteti a munka elkezdését, hanem időközben nő a minimálbér, változik a TVA vagy valamelyik jövedéki adó mértéke, ami miatt az eredetileg kiszámolt költségvetést újra kell generálozni, mert a megnövekedett költségek miatt nincs jelentkező a kiírásra.

 

Lespórolt aszfalt

 

Aztán ott a másik problémát jelentő feltétel: a munkát legolcsóbban elvállaló cég nyer. Ez azért baj, mert olyan alacsony árat ajánlanak néha a cégek, amelyikről ők is tudják, hogy annyiért azt a munkát rendesen elvégezni nem lehet, de muszáj ár alá menniük, mert másképp nem nyernek. A legolcsóbb ár következményeire a legjobb példa a 2016-ban átadott, Szatmárnémeti szélén lévő kamionút, ami épp emiatt lett a kértnél fél méterrel keskenyebb. Olcsón kellett elvállalni a munkát a közbeszerzési siker érdekében, de muszáj volt lespórolni 25–25 centi aszfaltot az út két széléről, mert a teljes útszélességre nem futotta volna abból a pénzből, amennyiért a cég felvállalta a munkát. A legolcsóbb ár feltételének van egy másik hátulütője is, éspedig az, hogy gyakorlatilag nagyobb esélye van olyan cégnek nyernie, amelyiknek semmije nincs, hiszen a géppark fenntartása költségekkel jár, a sok alkalmazott szintén, így amelyik cégnek semmije nincs, sokkal alacsonyabb árat tud ajánlani, mint amelyik munkagépek hitelét nyögi, alkalmazottakat és bérjárulékokat fizet. Aztán ha a licit megnyerése után munkavégzésre kerül a sor, a dolognak semmi szaporája nincs, mert nincs ember és nincs gép, amivel tartani tudnák a felvállalt határidőket.

 

Öt év, húsz kilométer

 

A rossz közbeszerzési rendszer egyik legjobb, Szatmárnémetit érintő példája a körgyűrű ügye, amelyiknek az építésében ugyebár 2016 októberében történt az első konkrét lépés a helyszínen, és legújabban 2021. júniusi befejezést ígérnek, de biztosra vehető, hogy lesz még halasztás. Öt évbe telik 20 kilométer utat megépíteni. De ez az öt év valójában még mind semmi, hiszen a repülőtértől induló, a károlyi és a petei út érintésével a batizi útig érő körgyűrű építésének tervei és talán az első licit is még 2009-ből való.

 

 

Princz Csaba