Belföld

A következő tanévtől sem lesz kevesebb tanóra?

2020.03.10 - 15:51

Bár a diákok és a szülők szerint már rég meg kellett volna lépni, az óraszámcsökkentésről szóló jogszabályt pedig ki is hirdette az államfő, úgy tűnik, mégsem lép érvénybe a következő tanévtől.

A következő tanévtől, amint arról lapunkban is több ízben beszámoltunk, az elemi osztályokban (0–4. osztályok) átlagosan 20 órára, gimnáziumban (5–8. osztályok) 25 órára, középiskolában (9–12. osztályok) pedig 30 órára kellene hogy csökkenjen a heti óraszám.

Az iskolai órák számának csökkentése, amit Klaus Iohannis elnök már kihirdetett, és ami szeptembertől életbe kellene hogy lépjen, késni fog — közölte a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI). „A 2020/2021-es tanév a régi iskolai program szerint fog zajlani” — derül ki a szakszervezet iskolaigazgatóknak küldött üzenetéből. Az érdekvédelem szerint az oktatási szaktárca új, kísérleti programokat is ki fog próbálni a szeptemberben kezdődő tanévben, de ez nem befolyásolja majd a tanárok óraszámát — teszik hozzá az edupedu.ro oldalhoz is eljutott közleményben.

Az Oktatási Minisztériumból egyébként egyelőre semmi konkrét hír nincs az óraszámcsökkentésről, legutóbb januárban Luminiţa Barcari államtitkár nyilatkozott arról, hogy esetleg halaszthatnak, hozzátéve, hogy minden változatot számításba vesznek. Monica Anisie ügyvivő oktatási miniszter pedig tavaly novemberben szólalt meg a téma kapcsán utoljára, közölve, hogy januárban kezdik a konzultációkat az óraszámcsökkentéssel járó kerettanterv-módosításokról.

A Szatmár megyei tanítók, tanárok vegyes érzelmekkel fogadták tavaly azt a törvényt, amely a tanórák számának csökkentésére vonatkozik, ugyanis a tananyag csökkentése nélkül szinte lehetetlen a kivitelezés. Abban a pedagógusok is egyetértenek, hogy szükség van a tananyag szellősebbé tételére, akár a tanórák számának csökkentésére is, de nem mindegy, hogyan.

A Romániai Magyar Szülők Szövetségének tagjai is évek óta lobbiznak módosításért, hogy ne „robotoltassák” feleslegesen a gyerekeket az iskolában, hanem szellősítsék a túlzsúfolt tantervet, és csökkentsék a heti óraszámot. A Romániai Magyar Szülők Szövetsége már többször is kihangsúlyozta, hogy a jelenlegi túlzsúfolt tanrend mellett a gyerekek többet „dolgoznak”, „túlóráznak”, mint a felnőttek: a tanulóknak ugyanis az iskolában eltöltött 7–8 óra után otthon is folytatniuk kell a gyakorlást, edzést, tanulást, leckeírást.