Belföld

A korrupcióval gyanúsított Ponta a pártja feletti befolyásért küzd

2015.07.14 - 16:36

A kormány-közeli és ellenzéki lapok egyaránt taktikai áldozatnak tartják a korrupciógyanúba keveredett Victor Ponta visszalépését a Szociáldemokrata Párt (PSD) éléről, s azt írják, hogy a miniszterelnök a pártja feletti befolyás megőrzésén dolgozik, egy későbbi visszatérés reményében.

A jobboldali Evenimentul Zilei keddi számában Dan Andronic megállapítja, hogy Ponta visszalépése a pártelnökségből csak egy sakkhúzás volt a korrupcióellenes ügyészségnél (DNA) esedékes hétfői kihallgatás előtt, és valójában ellenfelei, Klaus Iohannis államfő és a párton belüli trónkövetelő félrevezetésére szolgált.

Ponta - akinek korrupciós ügye mind kormányfői, mind pártelnöki tisztségét veszélyezteti - a figyelemelterelő művelettel elérte, hogy ne kelljen kétfrontos küzdelmet folytatnia, így minden erejét a miniszterelnöki tisztség megtartására fordíthatja, ráadásul oly módon, hogy csak látszólag mondott le a párt vezetéséről, hiszen a jelképes áldozattal úgy szerelte le zúgolódó pártársait, hogy közben megőrizte befolyását a párt felett - véli az Evenimentul Zilei szerzője.

A szintén jobbra húzó România Liberă című lap keddi vezércikkében Dan Cristian Turturica inkább kétségbeesett vergődésnek tartja Ponta taktikázását. A Ponta és az istenek című írásban a szerző a PSD azon állítólagos meggyőződését ecseteli, miszerint Romániát valójában rejtélyes külső erők, a "Facebook gazdái" irányítják, akik a DNA-n keresztül korlátlan hatalommal rendelkeznek afelett, ki lophat büntetlenül, és ki nem a vezető politikusok közül.

Turturica kifejti: miután a DNA rászállt Pontára, ő is olyan kétségbeesett "áldozatokat próbál bemutatni az isteneknek", mint tette azt hasonló sorsra jutott elődje, Adrian Nastase volt miniszterelnök, aki autópálya-megbízásokkal és palagáz-kitermelési engedélyekkel "kezdett dobálózni" államfővé választása reményében. Bár Pontának szerinte is az a célja, hogy árnyékból irányítsa majd a PSD-t, visszalépésével valójában megnyitotta az utat az utódharc és a párt szétesése előtt.

A kormánykoalícióhoz közel álló Jurnalul Naţional című lapban Diana Lazăr rámutat: Ponta "megúszta" a korrupcióellenes ügyésznél tett hétfői látogatást egy vagyonzárral, pedig attól tartott, hogy bírósági felügyelet alá helyezik. (Ez korlátozta volna mozgási szabadságát és ellehetetleníthette volna kormányfői tevékenységét). A szerző szerint párttársait is meglepte Ponta a PSD elnöki posztjáról való visszalépésével, ám látszólagos áldozata azzal a veszéllyel jár, hogy a területi szervezetek Gabriel Oprea belügyminiszter pártjába fognak tömegesen átigazolni.