Szatmárnémeti

A koronavírussal együtt kell élni

Tizenegy új fertőzöttet vettek nyilvántartásba az elmúlt egy napban Szatmár megyében (Fotó: MTI)
2022.03.16 - 19:30
2022 a koronavírussal való együttélés éve a Matei Balş Intézet igazgatója szerint. A korlátozások feloldása nyomán nőhet a megbetegedések száma az iskolások és óvodások körében — Szatmár megyében jelenleg két fertőzött gyermeket ápolnak kórházban.

A 2022-es esztendő az új koronavírussal való együttélés éve — mondta a bukaresti Matei Balş Intézet orvos igazgatója, dr. Adrian Marinescu infektológus főorvos, hozzátéve, hogy a jelenlegi helyzet „harmonikus együttélésre” utal. Az orvos figyelmeztetett, hogy bár kevés lesz a súlyos eset, mégis lesznek olyan fertőzöttek, főként az idősek és a krónikus betegek között, akik intenzív osztályra kerülnek, ahol jelenleg is „szinte teljesen foglaltak a helyek”.
Az Agerpresnek nyilatkozva az orvos kifejtette, hogy véleménye szerint egy újabb járványhullámnak valószínűleg nem lenne már olyan jelentős hatása a világban.

„Különbséget kell tennünk a fertőzések száma és a valóban problémákat okozó fertőzések között. Az utóbbiak szövődményeket, kórházi kezeléseket jelentenek. Láthatjuk, hogy azokban az országokban is, ahol az omikron valamelyik alváltozata dominál, a fertőzések nagy száma nem vonta maga után a kórházi kezelések és az intenzív osztályon kezeltek számának jelentős növekedését” — magyarázta a kórházigazgató.

Rámutatott, hogy továbbra is hasznos az új koronavírus elleni oltás beadatása, még akkor is, ha a jelenlegi vakcináknak alacsonyabb a hatékonyságuk a vírus új változataival szemben. Az orvos a Matei Balş intézetben leszűrt tapasztalatot osztotta meg, leszögezve azonban, hogy az ország többi kórházában is hasonló a helyzet: a koronavírus-fertőzéshez köthető elhalálozások nagymértékben az oltatlan személyek körében következnek be.
Véleménye szerint az elkövetkező időszakban, a korlátozások feloldása nyomán nőhet a megbetegedések száma az iskolások és óvodások körében, ami azonban nem fog kihatni a kórházi kezelést igénylő esetek számára, mivel nem lesznek súlyos esetek. 

Mit mondanak a jelentések?

A legutóbbi tájékoztatás óta 4854 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában — 2767-tel többet, mint egy nappal korábban —, több mint 44 ezer teszt eredményének feldolgozása nyomán; 595-en újrafertőződött betegek — közölte kedden az Egészségügyi Minisztérium.
Az elmúlt 24 órában 14 828 RT-PCR tesztet végeztek el (8429-et az esetmeghatározás és az orvosi protokoll alapján, 6399-et kérésre), és 29 231 antigéngyorsteszt eredményét dolgozták fel. Az új esetekkel 2 798 935-re nőtt a járvány eleje óta diagnosztizált fertőzöttek száma. Az igazolt új megbetegedések mellett 427 fertőzött személynek ismét pozitív lett a koronavírustesztje.

Szatmár megyéből 11 új esetet jelentettek, s ezzel 31 796-ra nőtt a koronavírus-járvány kezdete óta hivatalosan regisztrált megfertőződések száma. A megye elmúlt 14 nap összesített fertőzöttségi szintje 0,92 ezrelék.
Eddig egyébként Románia-szerte 12 621 306 RT-PCR-koronavírusteszt eredményét dolgozták fel, és 8 985 747 antigéngyorstesztet végeztek.

Jelenleg 3587 személyt kezelnek kórházban a koronavírus okozta Covid-19 betegséggel, 252-vel kevesebbet, mint előző nap. Intenzív terápiás ellátásra 542 beteg szorul, közülük 485-en oltatlanok. A kórházban kezelt páciensek között 226 kiskorú van, és közülük ötöt ápolnak az intenzív osztályon.
Szatmár megyében a jelentés szerint 18 beteget — köztük két gyermeket — ápolnak kórházban, közülük egy személy szorul intenzív terápiás ellátásra.
Az elmúlt 24 órában 69, koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált személy halálát vették nyilvántartásba, ebből 9 haláleset korábban következett be. Egy kivételével valamennyien más betegségekben is szenvedtek, 60-an oltatlanok voltak. Ezzel 64 450-re emelkedett a koronavírussal összefüggésbe hozható halálesetek száma Romániában. SZFÚ