Belföld

A koronavírus hatása: olcsóbb lett a benzin

2020.03.12 - 13:41

Öt lej alá ért a benzinár Szatmár megyei kutaknál, olcsóbb lett a gázolaj is. A koronavírustól való félelem jótékony hatással volt az üzemanyagárakra, miután csökkent a nyersolaj világpiaci ára.

Szatmárnémetit is elérte a koronavírus-járvány egyik pozitívuma: öt lej alá csökkent a benzin ára, és olcsóbb lett a gázolaj is a szatmári kutakon. A Petrom kutaknál a legolcsóbb az üzemanyag, ott tegnap reggel 4,91 lej volt egy liter benzin ára, és 5,1 lejt kellett fizetni egy liter motorináért. Szatmárnémetiben, a Batizi úti OMV-nél pont 5 lej volt a 95-ös benzin ára, a dízelért 5,56 lejt kértek literenként. A Lukoil kutaknál 5,09 lej volt tegnap egy liter benzin, a gázolajért 5,13 lejt kértek literenként. A MOL kutaknál 4,99 lej volt tegnap a 95-ös benzin, a Rompetrolnál 5 lej volt literje, a motorina a MOL-nál és a Rompetrolnál egyaránt 5,17 lejbe került. A petei úti Socar kútnál 4,99 lej volt egy liter benzin ára és 5,09 lej volt a strandard motorináé literenként. Az árak további csökkenésére lehet számítani.

Az olcsóbb benzin Magyarországra is érvényes, ott egy hét alatt több mint tíz százalékkal lettek olcsóbbak az üzemanyagok.

Az olcsóság oka mélyen, egészen a kitermelésnél keresendő, az olajsejkek ugyanis arra számítanak, hogy a koronavírustól való félelem és a karanténok okozta fogyasztás-visszaesés miatt az üzemanyagok iránt is vissza fog esni a kereslet, így olcsóbban adják a nyersolajat a feldolgozóknak. Ennek hatása érződik a kutaknál is, de persze nem arányosan, hiszen a benzin árának tetemes részét az állam által az üzemanyagokra ráterhelt illetékek teszik ki, és például az áfa is ugyanannyi maradt, mint volt.

Ennek az árcsökkenésnek örülünk, de komoly negatív hatásai lehetnek a világgazdaságra, amit éppen leterhel a koronavírus-járvány. A fejlett országokban és Romániában is elvileg jót tehet a keresletnek más területeken, ha több elkölthető jövedelmük marad az embereknek a kisebb üzemanyagköltségeknek köszönhetően. Ugyanakkor ha az olajszektor problémái súlyosbodnak, az akár jelentős pénzügyi problémákhoz is vezethet, például ha elkezdenek csődbe menni a hitellel terhelt olajipari vagy az olajszektortól függő vállalkozások, képtelenné válhatnak a hitelek törlesztésére, és olyan pénzügyi válság lehet, mint 2008-ban volt.

Princz Csaba