Külföld

A koronavírus és a gyermekek

2020.03.03 - 15:03

Egy csapat lelkes gyermekorvos munkájának köszönhetően a napokban naprakész tájékoztató anyagok születtek a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban, most megosztjuk olvasóinkkal a tudnivalókat.

A magyarországi Alapellátó Gyermekorvosok Tudományos Társaságának négy szakembere, dr. Karászi Éva, dr. Onozó Beáta, dr. Bogányi Katalin és dr. Losonczi László gyermekorvosok naprakész tájékoztató anyagokat készítettek a családok számára a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban. Útmutatójuk rengeteg aktuális, hasznos tudnivalót tartalmaz, amelyeket lapunk olvasóival is megosztunk.

A gyermekorvosok szerint ha egy szülő a gyermekével vagy nélküle olyan helyen járt, ahol koronavírusos, COVID-19-fertőzéses eseteket jelentettek, de tünetmentes, nem szükséges semmilyen külön óvintézkedést tennie, élheti mindennapjait. Ha a bölcsőde, óvoda vagy iskola a járvány megelőzése céljából úgy rendelkezik, hogy az esetleges betegség lappangási ideje alatt a diák maradjon otthon, akkor a szakemberek is javasolják a tanács megfogadását. Romániában ez egyébként kötelező: az a diák, amelyik koronavírussal fertőzött területről tér haza, tünetmentesség esetén 14 napos otthoni önkéntes karanténba kell hogy vonuljon. A gyermekgyógyászok szerint ha a karantén ideje alatt a gyermeknél bármilyen panasz fellép, akkor telefonon (!) haladéktalanul értesíteni kell a háziorvost.

Azok a szülők, akik a gyermekükkel vagy nélküle közvetlen kapcsolatba kerültek olyan emberrel, akinél beigazolódott a COVID-19 jelenléte, de tünetmentesek, tájékoztassák telefonon a háziorvosukat, kövessék utasításait, és maradjanak otthon!

Ha pedig olyan helyen járt a szülő, akár a gyermekével együtt, ahol koronavírusos eseteket jelentettek, vagy amennyiben közvetlen kapcsolatba került olyan emberrel, akinél beigazolódott a koronavírus-fertőzés, és influenzaszerű tünetei — különösképpen láz, köhögés, nehezített légzés — léptek fel, haladéktalanul tájékoztassa családorvosát, kövesse utasításait, és maradjon otthon!

Ha nem járt COVID-19 által érintett területen, és nem találkozott igazolt koronavírusos beteggel, de gyermekének láza, köhögéssel, megfázással járó megbetegedése zajlik, tartsa otthon, ne engedje bölcsődébe, óvodába, iskolába, amíg teljesen meg nem gyógyul! Amennyiben bizonytalan, hogy gyermeke vajon megfertőződött-e a COVID-19 vírussal, ne vigye családorvosi, gyermekgyógyászati rendelésre, ügyeletre, hanem hívja a családorvosát vagy a 112-es segélyhívót!

A koronavírus és a gyermekek

A mai napig elérhető statisztikai adatok alapján a koronavírus-fertőzés előfordulása a gyermekek között ritka, 1–2 százalék. Ez vélhetően abból adódik, hogy számos eset enyhe formában zajlik le, így a betegség nem is kerül felismerésre, ezért nem kerül be a statisztikákba.

A légúti tünetek jellemzően enyhébbek, mint a felnőtteknél: többségében megfázásszerű tüneteket írnak le, de tünetmentes fertőzött is előfordul. A leggyakoribb tünet a gyermekeknél is a láz és a köhögés, de igen ritkán előfordul, hogy a COVID-19-fertőzés hasmenéssel, hányással jár. A súlyos állapotú, intenzív osztályos kezelést igénylő gyermekesetek extrém ritkák — írják a gyermekorvosok. A fertőzés csecsemőket is érinthet, a tünetek náluk is enyhék. Ők jellemzően a szüleiktől, családtagjaiktól kapják el a fertőzést.

Enyhe tüneteik révén a gyermekek fontos fertőzőforrások, így az ő esetükben különösképpen figyelni kell az óvintézkedések, higiéniai szabályok betartására. Eddig nem igazoltak olyan esetet, hogy fertőzött, várandós édesanya átadta volna a fertőzést magzatának. A fertőzött édesanyák újszülöttjei klinikailag és vírusdiagnosztikával is negatívak voltak. A várandós édesanyáknál sem jellemző súlyos lefolyású vagy szövődményes fertőzés.

A vírus az anyatejben nem volt kimutatható. A fertőzött édesanyák ne hagyják abba a szoptatást vagy a lefejt tej adását, de eközben fokozottan figyeljenek a higiéniára, a légúti vírusokra vonatkozó óvintézkedések betartásával.

Lehetőségek a megelőzésre

Mosson gyakran kezet, és gyakran mossa meg gyermeke kezét! — tanácsolják a szülőknek a gyermekorvosok. A kézmosáshoz használjon vizet és szappant, a kézmosás ideje legalább 20 másodperc legyen! Ha szappan nem áll rendelkezésre, használjunk alkoholalapú fertőtlenítőszert, amelynek legalább 60 százalékos az alkoholtartalma. Tartsunk legalább 1 méter távolságot a köhögő, tüsszögő vagy lázas emberektől.

A gyerekeknek meg kell tanítani, hogy kell a vállukhoz vagy könyökükhöz fordított fejjel, helyesen köhögni, tüsszenteni.

Csak akkor viseljünk maszkot, ha influenzaszerű vagy megfázásos tüneteink vannak, különösen akkor, ha csecsemő vagy kisgyermek van otthon! A használt maszkokat és papír zsebkendőket gondosan, zárt tárolóban dobjuk ki! — emelik még ki a szakemberek.

Bumbuluţ Krisztina