Belföld

A kormány a bruttó bér 75%-át biztosítja a járvány miatt kényszerszabadságra küldött alkalmazottaknak

2020.03.19 - 13:10

A koronavírus-járvány miatt kényszerszabadságra küldött munkavállalók juttatását a kormány biztosítja a munkaügyi minisztérium munkanélküliségi segélyalapjából. A juttatás értéke az alkalmazott bruttó havi fizetésének 75%-át teszi ki, de az összeg nem haladhatja meg a bruttó átlagbér 75%-át, jelentette be csütörtökön Ludovic Orban kormányfő.

Rámutatott, azért hozták meg ezt a nagyon fontos intézkedést, mivel tisztában vannak azzal, hogy a járvány nagyon sok vállalkozást érint közvetlen vagy közvetett módon. Nagyon sok olyan vállalkozás van, amelynek drasztikusan csökkent a bevétele, az üzleti forgalma, emiatt nem tudja biztosítani a bérek kifizetését, tehát fennáll annak veszélye, hogy kényszerítő tényezőre hivatkozva elbocsátja alkalmazottait, vagy felfüggeszti munkaszerződésüket - mondta a kormányfő.

Orban magyarázata szerint az intézkedés a munkáltatók két kategóriájára érvényes. Az első kategóriába tartoznak azok a vállalkozások, amelyeket a hatóságok által elrendelt szükségállapot közvetlenül érint: szállodák, vendéglők, kávézók, előadásokat szervező intézmények, amelyeknek ebben az időszakban be kellett zárniuk. Ezek alkalmazottai megkapják a kényszerszabadság esetén járó juttatást.

A második kategóriába azok a vállalatok tartoznak, amelyeket nem érintettek ugyan közvetlenül a hatósági intézkedések, de a járvány előidézte hatások igen.

Ahhoz, hogy a kényszerszabadságra küldött alkalmazottaik részesüljenek a kormány biztosította juttatásban, a munkáltatóknak kérést kell benyújtaniuk egy saját felelősségre megírt nyilatkozattal együtt, amelyben szerepel, hogy bevételük, üzleti forgalmuk legalább 25%-kal csökkent.

A kormányfő elmagyarázta még, amennyiben a kormány a bérek bizonyos százalékának kifizetését vállalta volna át a munkáltatóktól, ezzel kötelezte volna az alkalmazottakat, hogy munkába járjanak, és így érintkezzenek más személyekkel, ami a fertőzés terjedését segítené elő.

AGERPRES