A Szatmár Megyei Múzeum történelmi részlege gyűjtőakciót indított ez év elején, és arra kérte a megye lakosságát, hogy juttassanak el az intézményhez olyan tárgyakat és emlékeket, melyek a kommunista időszakból maradtak meg, és amelyek segítségével bemutatható a mai fiatalok számára, hogyan éltek szüleik és nagyszüleik a Ceauşescu-korszakban. A felhívásra nagyon sok anyag érkezett, azokból állították össze a tegnap megnyitott kiállítást, mely az 1970–80-as évek mindennapjaiba kalauzolja el a látogatókat. A beérkezett anyagoknak ráadásul csak egy részét sikerült kiállítani, a másik részét lefényképezve, kivetítőn láthatják az érdeklődők.
A tegnapi megnyitón Valer Beseni, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke köszöntötte a résztvevőket. Daniela Balu, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója elmondta, hogy a megyei múzeum épülete a kommunista években pártszékház volt, és azt is elárulta, hogy ebben az épületben ő maga is virágcsokorral várta a Ceauşescu házaspárt. A választás amiatt esett rá, mert az akkori megyei első titkár fiának az osztálytársa volt.
Claudiu Porumbăceanu történész beszélt a kiállítás ötletéről, annak megvalósításáról és céljairól. Elmondta, hogy harminc évvel a kommunizmus európai összeomlása után, a rendszerváltást követően vagy az azt megelőző években születettek számára már csak történelem az, ami a diktatúra idején történt. Egyesek emlékezetében vegyes érzelmek kavarognak, mások nosztalgikusan gondolnak vissza erre az időszakra. A Szatmár Megyei Múzeum ezzel a tárlattal egy „időutazásra” hív minden érdeklődőt, és különösen várja az 1989 után születetteket, hogy a tárlat révén betekinthessenek az „aranykor” mindennapjaiba. A kommunizmus idején szinte minden lakásban megtalálható bútorok és használati cikkek láthatók a kiállítás keretében. Még az idősebb korosztály számára — akik rövidebb-hosszabb ideig átélték ezt az időszakot — is meglepő volt látni a fekete-fehér lámpás televíziókészülékeket, a régi rádiókat, magnetofonokat, lemezjátszókat, amelyek takarékos használata garantált volt az esténkénti többórás áramszünet okán is. A kiállított tárgyak között található Fram hűtőszekrény vagy Albalux mosógép, abban az időben ezek voltak a legkorszerűbb háztartási gépek. A kiállításon olyan háztartási eszközöket is látni, amelyeket a mai fiatalok már fel sem ismernek, azt sem igen tudják, hogy mire használták azokat. Ide sorolhatjuk a mechanikus darálókat, analóg (filmes) fényképezőgépeket, vasalókat, ébresztőórákat stb. A kiállított tárgyak között korabeli újságokat is találunk, és nagyon sok olyan dokumentumot, amiből már egyre kevesebb található meg magángyűjteményekben is: pártkönyvek, diplomák, elismerő oklevelek, kitüntetések. Az egyik részen egy pionír-egyenruhába öltöztetett fiú- és lánybábut találunk, ez bizonyára meglepi majd a mai iskolásokat, akik számára az egyenruha teljesen ismeretlen. Ezek a dolgok arra figyelmeztetnek, hogy nem szabad megfeledkezni arról a korról, mely a történelem keserű időszakaihoz sorolható. Az érdeklődők, különösen a fiatal korosztály tagjai számára érdekes, dokumentumfilm jellegű vetítést készítettek elő a szervezők az említett kor megismertetésére.
Elek György