Évek óta nem tudja elérni a román távközlési hatóság (ANCOM), hogy az ország szélén is jó legyen a romániai szolgáltatók mobillefedettsége, ami miatt előfordul, hogy a szomszédos ország hálózatára kapcsolódnak a mobiltelefonok. Ha már megoldani nem tudja a helyzetet a hatóság, áthidaló megoldásként tanácsokkal állt elő azok számára, akik már megjárták, hogy roamingban telefonálás miatt többet fizettek, és azoknak, akik még nem, de szeretnék az ilyen szituációkat megelőzni.
Beállítások
Külföldi hálózatra azok a telefonok kapcsolódnak rá, amelyeknél aktiválva van saját szolgáltatójuknál roaming, és a készülék automatikus hálózatválasztásra van állítva. E kettő közül valamelyiknek a leállítása máris megoldja a véletlen hálózatváltást és az ezzel járó többletkiadást, előbbinek a kikapcsolásában a szolgáltató tud segíteni, utóbbit a telefon beállításainál kell megkeresni, és automatáról kézire állítani. Akinél gyakran megesik, hogy külföldi hálózatra kapcsolódik a készüléke, a roamingot mindenképpen kapcsoltassa ki, és ne aktiválja azt addig, amíg ténylegesen külföldre nem utazik!
Északon a veszélyesebb
A véletlen roamingot egyébként nem fogadják el kifogásként a szolgáltatók, tehát ha megjelenik az emiatti plusz költség, azt mindenképpen ki kell fizetni. A gyenge vagy nem elérhető saját hálózat következtében külföldire kapcsolódás miatt leginkább az Ukrajnához közel lévőknek kell ódzkodniuk, mert ez nem uniós ország lévén magasabb árakon számolja az ukrán hálózatról indított hívások esetén a kapcsolódási díjat, a percdíjat vagy a mobilnethasználatot. Az ukrán hálózatra kapcsolódott telefonon fogadott hívások is szép pénzbe kerülnek, még akkor is, ha a roamingban fogadott hívások díja kisebb, mint az indított hívásoké.
„Roamingveszélyes” települések
Egri, Batizgombás, Batarcs, Ugocsakomlós (Comlăuşa), Sellő (Sirlău), Tamásváralja, Börvely, Lukácsfalva (Lucăceni), Bujánháza (Boineşti), Terepfürdő (Trip), Batiz, Kányaháza (Călineşti-Oaş), Kakáktelep (Coca), Avaslekence (Lechinţa), Komorzán (Cămărzana), Kálmánd, Kaplony, Gencs, Avasújfalu (Certeze), Lajosvölgy (Huta Certeze), Mózesfalu (Moişeni), Bere, Csomaköz, Csengerbagos (Boghiş), Dacia, Szamosdob, Sándormajor (Păulian), Újbagos (Traian), Atya, Szamosdara, Pusztadaróc, Pete, Mezőfény, Kisgérce, Szamosberence (Băbeşti), Dabolc, Halmi, Halmihegy, Nyírestanya (Mesteacăn), Szárazberek, Lázári, Sándorhomok, Kissár, Nagypeleske, Kispeleske, Újberek, Mikola, Újmikola, Domahida, Gilvács, Kismajtény, Nagymajtény, Krasznaszentmiklós (Sânmiclăuş), Nagykároly, Szentjánosmajor (Ianculeşti), Szatmárzsadány, Szatmárnémeti, Kakszentmárton, Adorján, Lunaforrás, Avasfelsőfalu, Kőszegremete, Ombod, Pálfalva, Kisdengeleg, Mezőpetri, Piskolt, Reszege, Ligettanya (Scărişoara Nouă), Csedreg, Kökényesd, Karulypuszta (Horea), Újmárna (Marna Nouă), Szaniszló, Bocskó (Bocicău), Nagytarna, Avaspatak (Valea Seacă), Tarsolc, Alizmajor, Vadaspuszta (Gelu), Krasznaterebes, Mezőterem, Nagygérce, Turc, Turci bányatelep, Túrterebes, Túrterebestelep, Túrterebeshegy, Csanálos, Csanáloserdő, Újtelep (Decebal), Óvári, Vetés. (Forrás: aisemnal.ro/roaming)
Princz Csaba