Szatmár megye

A kóborkutya-helyzetet meg kell oldani!

2023.08.02 - 17:10
Négy kóborkutya-menhelyet szeretnének létrehozni Szatmár megyében — a Helyi Akciócsoportok (GAL) révén jelentős összegre pályázhatnak (külön - külön, de összefogva is) az önkormányzatok, sőt Tasnádon az önkormáőnyzat már kész területet is felajánlani a majdani menhely számára.

„Régóta téma a kóbor ebek helyzete, örülök, hogy Szatmár megyében most már konkrétumokról beszélünk, van terv a probléma megoldására. Várom a javaslatokat, hogy törvényi szinten min kellene változtatni, kész vagyok a módosítási javaslatokat kidolgozni, hogy törvényi erőre emelkedhessenek” -mondta Magyar Lóránd parlamenti képviselő szerdán a prefektúrán tartott gyűlésen, amelynek célja a kóborkutya-helyzet megoldása volt. Radu Roca prefektus több találkozón van már túl a Szatmár megyében tevékenykedő Helyi Akciócsoportokkal (GAL), keresve a lehetőséget kutyamenhelyek létrehozására.

hirek/2023/augusztus/kkutya.jpg

A mostani találkozón pedig már konkrétumokról is szó esett. Tóga István, a Tasnád és Nagykároly környéki településeken tevékenykedő akciócsoport képviseletében elmondta: lehetőség lenne rá, hogy az akciócsoportok 200 ezer eurót különítsenek el a most kidolgozandó támogatási stratégiában, amit egy közigazgatási egység, vagy akár több is, összefogva megpályázhat és megépítheti a támogatás felhasználásával a menhelyet. Kiemelte, több okból is jobb megoldás lenne, ha az akciócsoporthoz tartozó 23 település szövetséget hozna létre, és úgy pályázna, majd közösen fizetnék a fenntartási, működési költséget. Ehhez persze szükség van a települések beleegyezésére is. Ennek kapcsán történik hamarosan majd egy találkozó, amelyen felvázolják a menhely építésének, működésének a tervezett költségeit.

A gyűlésen jelen levő tasnádi polgármester, Adrian-Dănuț Farcău jelezte, hogy készek területet áldozni a menhely létrehozására. Jelezte ugyanakkor azt is, hogy érdemes lenne követni a Bihar megyei példát, ahol regionális menhelyek működnek, majd azokból a nagyváradi központiba szállítják a gazdátlan állatokat. Hozzáfűzte azt is, hogy nem csak a helyi, nem kívánt szaporulat okoz gondot a településén, hanem a környező falvakból, „csomagtartóban” is érkeznek kutyák hozzájuk. Tettek próbát a helyzet megoldására, ám az meglehetősen drága: 1900 lejt emészt fel egyetlen kutya befogása, szállítása, orvosi vizsgálata, sterilizálása, örökbe adása – amennyiben siker örökbefogadó gazdit találni. A Tasnádon befogott ebeket egyébként Nagyváradra szállítják.  
Szatmár megyében egyébként a cél inkább négy különálló menhely létrehozása a négy helyi akciócsoport tevékenységi területén. A módszert, költségvetést, működési elvet elég egyetlen helyen – ez esetben Tasnádon – kialakítani, a többi menhely csak átveszi majd a jól működő példát.

A találkozón szó esett arról is, hogy a közigazgatásban dolgozók munkáját gyakran állatvédelmi, civil szervezetek képviselői akadályozzák, Tasnádon a polgármester elmondása szerint minden elaltatott eb után érkezik a feljelentés ellenük.
A gyűlésen jelen voltak az Állatrendőrség és a Szatmár Megyei Állategészségügyi Igazgatóság munkatársai is, akik jelezték: Szatmár megyében a gazdával rendelkező ebek esetében jó a helyzet, nagyjából 80 százalékuk rendelkezik már azonosító csippel.