Szatmárnémeti

A klímaváltozás hatásai Szatmár megyére

Fotó: Facebook/Szatmár Megyei Tanács
2021.01.12 - 17:04
Pataki Csabát, a Szatmár Megyei Tanács elnökét arról kérdeztük, milyen hatással van a klímaváltozás a térségünkre, és milyen intézkedéseket tesznek annak érdekében, hogy lelassítsák, sőt, ha lehet, meg is előzzék a természeti kincsek pusztításait.

— Szatmár megye mennyire gazdag a természeti kincsek szempontjából?

— Szatmár megye talán az egyik leggazdagabb térsége Európának a természeti kincsek szempontjából. Nagyon sok Natura 2000-es terület van, ami látványosabbá és értékesebbé teszi a kistérségeket. A másik, ami nem nagyon látszik, és sajnos a klímaváltozással nagy kincs lesz, az az ivóvíz. Szatmár megye területe alatt óriási ivóvízkészletek vannak. Előbb-utóbb az egész földön azok a térségek válnak élhetővé, ahol biztosított a jó minőségű és nagy mennyiségű ivóvíz. Mi még nem tudjuk felfogni, mit jelent ez, de egy-két évtized múlva Európában is megjelenik ennek a hatása.

— Mégis mi az oka annak, hogy szinte évente jelentős károkat okoz az aszály?

— Szatmár megyében talán kevésbé esős nyarak vannak. Öntözési rendszerről egyáltalán nem beszélhetünk, ezt nagyon megérzi a mezőgazdaság. Hiányoznak a vízelvezető árkok, és minden, ami a vízgazdálkodáshoz kapcsolódik, az elmúlt harminc évben visszafejlődött. Nincs meg az árkoknak a vízmegtartó hatása. Az önkormányzat nem foglalkozhat ennek a problémának a megoldásával, a központi hatóság pedig nem foglalkozik vele anyagi és más okok miatt. Régebben nagyon sok élő árok volt, ezekben egész évben volt víz a legnagyobb szárazságok idején is.

— Vannak elképzelések ezeknek a problémáknak a megoldására?

— Szerencsére beindultak és a jövőben is indulnak el pályázatok a vízrendszerek visszaállítására. Most is megvalósítás alatt áll a régi etényi halastónak a visszaállítása, ami a Szamos folyónak egy holtága volt. Sokáig Szatmár megye egyik legszebb tavaként volt nyilvántartva harmincöt hektár területen. Ez a halastó egy román-magyar határon átívelő pályázat megvalósításaként fog megújulni. Nagyon sok erdősítési projektről is lehet beszélni, ezek egy részét a román kormány finanszírozza, a másik részét az Európai Unió.

— Milyen intézkedések és kezdeményezések történnek környezetvédelmi szempontból?

— Sok pályázatot nyertek a Szatmár megyeiek gyümölcsösök létrehozására. Szatmár megyében a városok is zöldebbek, mint az ország más régióinak a városai, és ezt az állapotot a jövőben is meg kell tartani. A következő pályázati ciklusban nem lesz olyan európai uniós finanszírozás, amiben nem lesz külön pontozva a megvalósításnak a környezetre gyakorolt hatása. A jövőben minden pályázati úton támogatott megvalósítás pozitívan kell hogy hasson a környezetre. Ha felújítunk egy utat, az is egy környezetre ható beruházás, mert lerövidül az utazási idő, kevesebb oxigén ég el, kisebb üzemanyag-fogyasztással lehet megtenni adott távot. Ugyancsak sokat segítene a környezetvédelem terén a kerékpárutak kiépítése. Vissza kell nevelni az embereket a kerékpáros közlekedésre, hiszen az néhány éve még természetes volt. Ezt viszont csak úgy lehet megoldani, ha kerékpárúttal kötik össze a megye településeit. Készül egy megyei mobilitási csomag, ami erre is kiterjed.

— Vannak tervek — ezek egy részének a megvalósítása már elkezdődött —, amelyek a turizmus fejlesztésére vonatkoznak. Mi az, amit innen érdemes kiemelni?

— A Szatmár Megyei Tanács elkezdte a kirándulóhelyek kiépítését, nagyon sok turistaösvény alakult ki az Avasban, Bükkalján és Nagykároly környékén. A célok között szerepel a turistaösvények összekötése úgy, hogy a kerékpározók megismerjék a természeti kincseket. Nagyon sok lehetőség adódik a közeljövőben arra, hogy a hagyományos fűtési rendszereket környezetbarát fűtés váltsa fel. Nagy előrelépés lenne a környezetvédelem szempontjából, ha rendbe tennék a vasúti közlekedést, hogy az áruszállítás egy része visszakerüljön a vasútra. A vasút a legkörnyezetbarátabb közlekedési eszköz. Szatmár megye előkelő helyen áll a környezetvédelmi listán, nincs gond a levegőszennyeződéssel sem, nincsenek olyan vegyi kombinátok, melyek különösebb légszennyezést okoznának. Szatmár egy zöld megye, középtávon pedig óriási előnye lesz a jelenleg sűrűbben lakott területekhez viszonyítva.

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Fokozódhat a madárinfluenza-járvány

A madárinfluenza okozta járványhelyzet fokozódásától tartanak az állategészségügyi szakemberek. Összefoglalták mit kellene tenniük a szatmári, hivatásos vagy háztáji baromfitartóknak, hogy megelőzzék az elhullást.
Szatmár megye

Lesz fix radar a körgyűrűn is

2024 a fix közúti radarok és a közlekedést figyelő kamerák éve lesz a közlekedésbiztonság tekintetében Romániában. Amennyi baleset volt, biztosra vehető, hogy a szatmárnémeti körgyűrűre is jut ezekből.
Szatmár megye

Hétfő, kedd: áramkimaradások a megyében

Három Szatmár megyei településen lesznek huzamosabb ideig tartó áramszünetek március hatodikán és hetedikén amiatt, hogy hálózaton végzett munkálatok miatt áramtalanítja a vezetékeket az Electrica Distribuţie Energie.