Számos munkahelyen az alapján osztják be az embereket, mikor van rájuk szükség - ez viszont komoly terhet ró a munkavállalókra, akik így betegebbek lesznek, és rövidebb ideig is élnek.
Egy felmérés szerint az alacsony jövedelműek körében - egészen pontosan 40 százalékuknál - a rendszertelen munkarend az általános norma a 2008-as gazdasági válság óta. A több műszakos munka miatt a dolgozók számára nehéz a gyermekeikről való gondoskodás, de még az olyan egyszerűnek tűnő dolgok is, mint az albérlet kifizetése.
Az így dolgozó embereknek nagy terhet jelent a legalapvetőbb otthoni feladatok ellátása is, nem képesek hosszú távon megtervezni a saját költségvetésüket, nincs minőségi idejük a családra, a gyerekekre és de még a pihenéshez való joguk is sérül, emellett folyamatos stresszben élnek. Ráadásul az ilyen beosztás mellett csökken az esélye annak, hogy jobb munkahelyet találjanak, nem is beszélve a tréningekről, oktatásokról, továbbképzésekről. Nem csoda hát, hogy a legfrissebb amerikai kutatás szerint a legrosszabb egészségi állapotban a legalacsonyabb végzettségűek vannak.
A dolgozók 29 százaléka nyilatkozott úgy, hogy 2004-2007 között váltakozó munkarendben dolgoztak, míg ugyanez a szám 2008-13 között már 40 százalék volt. Azok, akik nem fix munkarendben dolgoztak, 15-20 százalékkal kerestek kevesebbet, és esetükben 30-45 százalékkal volt nagyobb az esélye annak, hogy szegénységben élnek. Kiderült az is, hogy a szakszervezeti tagok valamivel jobb helyzetben voltak, náluk 2 százalékkal csökkent az esélye, hogy hetente változó munkarendben dolgozzanak.