Soha nem adtak ennyire keveset az ócskavasért a szatmári felvásárlók, hónapok óta mélyponton a vasár. A közeljövőben sem fog drágulni, az áresés és a stagnálás oka egyaránt a kínai felvásárlópiac, oda jut a román ócskavas nagy része, de már nincs rá kereslet.
Hónapok óta mélyponton az ócskavas ára a szatmári felvásárlóknál, negyven banin áll a kilónkénti ár annak ellenére, hogy sokáig hetven bani volt tavaly, tíz évvel ezelőtt pedig, amikor a legtöbbet ért, 1,1 lejt is adtak egy kiló ócskavasért. A legnagyobb szatmári melléktermék- és hulladékhasznosító, a Remat vezérigazgatója szerint a fémhulladékár változásainak oka sokrétű és összetett, ám a lánc végén az ázsiai felvásárlók és ezek közül is elsősorban a kínaiak állnak. Az ócskavaspiac ugyanazon alapul, mint bármely más termék piaca, a kínálat-kereslet aránya alakítja az árat, azonban maguk a piaci szereplők igen sokfélék, a tényezők sokrétűek. Marius Bucureştean szerint a Romániában összegyűjtött fémhulladék a megyei, majd regionális gyűjtőpontokon át, Konstancán behajózva, Törökországon keresztül Kínába jut, az olcsó fém iránt megnövekedett ázsiai igénynek volt köszönhető a kétezres évek elején a magas felvásárlási ár Romániában. Szállítási, rakodási, behajózási és adminisztratív költségekkel együtt is megérte Kínáig vinni a hulladékot. Az ázsiai igények csökkenése okozta azt, hogy egyre esett az ócskavas ára, és Bucureştean szerint a közeljövőben nem is várható, hogy emelkedni fog. Az igazgató az ázsiai piaci óriási felvevőkapacitásáról beszélt, de már a törökországi fémfeldolgozó-ipar képességei is messze meghaladják a romániaiét. Három nagy kohászati kombinát igazítja a végfelhasználói igényekhez a megyei gyűjtőpontoknál részlegesen feldolgozott, vágott, préselt, darabolt fémet — Vajdahunyad, Reşiţa vagy Călăraşi az első állomása a Szatmár megyéből begyűjtött fémhulladéknak. Törökország — és talán a világ — legnagyobb kombinátja nagyobb kapacitással dolgozott, mint Románia összes kohója, amikor a kilencvenes évek előtt három műszakban „gyúrták a vasat”. Érthető tehát, hogy áradt a törökökhöz a román ócskavas, részletezi Bucureştean. De a török felvevőképesség még mindig eltörpül a kínaié mellett, szinte a teljes törökországi kohóipar, amelyik hét óriási üzemből áll, a kínai infrastruktúra-bővítést látta el az ázsiaiak által elvárt minőségű feldolgozott hulladék fémmel, ennek ellenére több más, megmunkáltfém-beszállítója is volt a távol-keleti országnak.
Miután hanyatlásnak indult a kínai építőipar és az infrastruktúra-bővülés történelmi mélypontra jutott szinte harmadára esett vissza a fémérc felvásárlási ára, leálltak a török kohók, visszafordították a fémszállítmányokat, ezért a román gyűjtőpontok is egyre kevesebb fémhulladékot tudtak továbbadni, egyre több ócskavas maradt az országban mindenfelé működő lakossági gyűjtőpontok lerakataiban. Mivel egyre kisebb volt rá az igény, az ára is esni kezdett, így értük el a jelenlegi szintet. Kínában, hogy függetlenedjenek a visszaesést követően már drágának talált török kohászattól, létrehozták közben az első felszíni fémércbányákat, mutatott rá Bucureştean, amit nagyságrendileg úgy kell elképzelni, hogy Szatmár megye méretével vetekedő, több ezer hektáros területeket alakítottak át fémbányává.
A kínai piac változásai mellett a fémet használó iparban történt általánosan érvényes változások is hozzájárultak ahhoz, hogy padlón legyen az ócskavas felvásárlási ára, egyre kevesebb fémet használnak a legnagyobb felvevőnek számító építőiparban, egyre kevesebb a fém az autókban, ezeken a területeken is csökken az igény, ezek is befolyásolják a felvásárlási árat, figyelmeztet Bucureştean. Házépítéseknél is a beton és az üveg felhasználása kezd teret nyerni a fémmel szemben, ez a hétköznapokban is észrevehető: sokkal gyakrabban látni betonból, vagy fából készült kerítésoszlopot vagy terasz-tartóoszlopot mint fémből készültet. A kevesebb felhasznált fém a későbbiekben természetesen kevesebb fémhulladékot is eredményez, de míg a kör bezárul, azaz csökken az ócskavas-kínálat addig évtizedek telnek majd el, a Remat-igazgató szerint az ócskavas ára a közlejövőben nem fog látványos emelkedést produkálni.
Princz Csaba