Szatmárnémeti

A kanyaró majdnem lekörözi a koronavírust

2020.04.14 - 13:30

Szatmár megyét Suceava követi 15 esettel, majd Brassó jön 7 megbetegedéssel, Bihar, Iaşi, Neamţ és Vrancea megyében pedig 1–1 esetről tudnak a hatóságok. Ezzel a kanyaró újbóli felbukkanása óta már 19 756 megbetegedés történt Romániában, amelyek közül 64 — egy Szatmár megyében is — halálos kimenetelű volt.

A kanyarós megbetegedést vírus okozza, amely elsősorban cseppfertőzéssel terjed: a vírus a légúti hámsejtekben is szaporodik, és így köhögés, tüsszentés alkalmával a külvilágba jut. A kórokozó két óráig fertőzőképes. Egy rendkívül fertőző betegségről van szó, ami azt jelenti, hogy ha beteg ember volt a környezetünkben, 90 százalék az esélyünk arra, hogy mi is kanyarósak leszünk. A kanyaró lappangási ideje 7–13 nap, majd influenzaszerű tünetek alakulnak ki: magas láz, orrfolyás, köhögés, kötőhártya-gyulladás, gyakran a szájon belül pontszerű fehér pöttyök alakulnak ki, majd ez elmúlik, és a testen kiütések jelennek meg.

Mindig a hajas fejbőrön, arcon jelennek meg először a bőrtünetek, majd a törzsön és a végtagokon is láthatók lesznek, és fokozatosan múlnak el. A beteg személy már a bőrtünetek megjelenése előtt négy nappal és miután ezek elmúltak, még négy napig fertőzőképes. Minden 500. beteg belehal a kanyaróba, gyakran alakulnak ki ugyanis szövődmények: agyhártyagyulladás, középfülgyulladás, tüdőgyulladás, bakteriális felülfertőződés. Sajnos a betegséget követően az immunrendszer működése csökken, a legfrissebb kutatások szerint ez az állapot három évig is eltarthat.

Romániában a kanyaró elleni védőoltás a kötelező oltások közé tartozik. Trivalens, azaz háromkomponensű oltást alkalmaznak, amellyel egyidejűleg immunizálnak a kanyaró, a mumpsz és a rubeola ellen. A szervezetbe bejuttatott oltóvírusok szaporodásnak indulnak, gyengített voltuk miatt azonban csak igen ritkán és igen enyhe formában, az oltottak csekély hányadánál okoznak klinikai tüneteket. Láz fordulhat elő az oltás utáni 6. naptól kezdődően, a 8–10. nap táján pedig néhány kiütés jelenhet meg. A védőoltást Romániában először a 12–15 hónapos kisgyermekek esetében alkalmazzák, majd 5 éves korban megismétlik.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Felgyorsult a kanyaró terjedése

A kanyaró az egyik legragályosabb betegség, a vírus a beteg ember váladékaival ürül és cseppfertőzéssel terjed - hívja fel a figyelmet közleményében az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Belföld

Kettős járvány fenyeget Romániában

Az egészségügyi rendszer válsága közepette Románia kettős járvánnyal néz szembe: a kanyaróval és az influenzával. Már több tucat halálesetet tartanak nyilván a két betegség miatt, a kórházak túlterheltek.
Szatmár megye

Fokozódhat a madárinfluenza-járvány

A madárinfluenza okozta járványhelyzet fokozódásától tartanak az állategészségügyi szakemberek. Összefoglalták mit kellene tenniük a szatmári, hivatásos vagy háztáji baromfitartóknak, hogy megelőzzék az elhullást.