Egészség

A kannabisz a legelterjedtebb a megyében

2014.06.20 - 10:42

A kannabisz jelenti a legnagyobb veszélyt Szatmár megyében, derül ki a Szatmár Megyei Drogmegelőzési és Tanácsadói Központ koordinátorának, Beatrix-Puşa Câmpannak a tájékoztatásából.

 

Szatmár Megyei Drogmegelőzési és Tanácsadói Központ (CPECA) koordinátora, Beatrix-Puşa Câmpan a prefektusi kollégium legutóbbi ülésén beszámolt az általa vezetett intézmény tevékenységéről és a 2014–2020-as időszak célkitűzéseiről. A központ vezetője elmondta, bár öt személlyel kellene működjön a központ, jelenleg mindössze ő az egyedüli aktív munkatárs, mivel a központ orvosa 2013-ban felmondott, helyére azóta sem sikerült alkalmazni senkit, ugyanakkor három másik munkatársa gyermeknevelési szabadságon van. Az elmúlt esztendőben a CPECA tevékenysége a prevencióra összpontosult, és sokkal kevesebb idő maradt a közbeavatkozásokra, terápiás kezelésekre. A központ legutóbb 2011-ben készített felmérést a Szatmár megyei diákok körében a fiatalok dohányzási, alkohol- és drogfogyasztási szokásainak feltérképezése érdekében, míg a következő felmérés 2015-ben készül majd el. Kiderült, a Szatmár megyei ifjúság ismeri a kábítószereket, tisztában van azzal, hogy mit, hol és mennyiért lehet beszerezni. A válaszadók állítása szerint a marihuánát a fiatalok 11 százaléka, az etnobotanikus növényeket 5,8 százaléka, az Ecstasyt 1,9 százaléka, a hallucinogén gombákat 1,3 százaléka, míg a kokaint 1 százaléka próbálta ki. A drogfogyasztás mellett az alkoholfogyasztás jelent valós veszélyt, hisz a megyénkben tanuló középiskolások 78,1 százaléka azt állította magáról, hogy fogyasztott már alkoholt, míg 21,9 százalék mondta azt, hogy élete folyamán egyáltalán nem fogyasztott alkoholt. A szatmári fiatalok 12,6 százaléka azt állította, hogy egy–öt alkalommal részegedett le, míg 3,2 százaléka mondta, hogy legkevesebb 30 alkalommal volt már részeg. A felmérésből az is kiderült, hogy a Szatmár megyei fiatalok 53,4 százaléka életében legalább egyszer kipróbálta a dohányzást, 38,5 százaléka az elmúlt év során legalább egyszer rágyújtott, míg a válaszadók 27,6 százaléka az elmúlt hónap során cigarettázott.

Sok még a tennivaló

A szakember elmondta, szerencsére 2013-ban Szatmár megyében senki nem halt meg drogfogyasztás miatt, ugyanakkor mindössze hét sürgősségi esethez riasztották őket drogos pácienshez, közülük öt 30 év feletti volt. Tavaly a CPECA hét személy számára biztosított terápiás programot, közülük hárman 18 évnél fiatalabbak, hárman 18 és 30 közöttiek, míg egy 30 év fölötti volt. Megyénkben a legelterjedtebb drog a kannabisz, számolt be Beatrix-Puşa Câmpan, aki arra is rávilágított, hogy az elmúlt évben csökkent a hatóságok által lefoglalt drogmennyiség, azonban a drogfogások száma megnövekedett. „Az elkövetkező időszakban szeretnénk elérni, hogy a kannabisz-fogyasztásra minél későbbi életkorban kerüljön sor, illetve megelőzni, hogy az időszakos fogyasztók függővé váljanak. Munkánk során a család által támasztott nehézségek leküzdése igencsak sok fejtörést okoz, hiszen legtöbb esetben a szülők nem akarják elfogadni, hogy gyerekük, hozzátartozójuk drogfüggő. Hasonló a helyzet az oktatási intézményekkel is, akik az imázsmegőrzés miatt gyakran nem értesítenek bennünket, ha függőségi probléma alakul ki, annak ellenére, hogy mi bizalmasan kezeljük a hozzánk fordulók adatait” — zárta mondandóját Beatrix-Puşa Câmpan.