Egészség

A kánikula és a gyógyszerek

2019.06.18 - 12:17

Változhat egyes gyógyszerek hatása az extrém melegben. Főként a magas vérnyomástól vagy szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek kell a szokásosnál is jobban figyelniük arra, hogy mennyi orvosságot vesznek be, és milyen tüneteik vannak.

Az egészségügyi szakemberek szerint a hőségben a betegek naponta többször is mérjék a vérnyomásukat, és ha alacsonyabb, mint lenni szokott, akkor menjenek orvoshoz, mert lehet, hogy változtatni kell a gyógyszerükön vagy az adagolásán. A rendkívüli hőség a gyógyszerek tárolásával, szedésével összefüggésben nagy körültekintést igényel. Gyógyszereink akár otthoni tartózkodásunk, akár utazásaink során is csak akkor őrzik meg minőségüket és így hatásosságukat, ha azokat a gyógyszerek csomagolásában elhelyezett betegtájékoztatóban előírt körülmények között tároljuk.

A tárolási hőmérsékletre vonatkozó előírások általában nem egy adott hőmérsékletre, hanem hőmérsékleti tartományokra vonatkoznak. Az olyan gyógyszerek, amelyek nem igényelnek hűtést, szobahőmérsékleten, azaz 15–25 Celsius-fok között tárolandók. A hűvös helyen tárolandó gyógyszerek eltartása 5–15 Celsius-fok között történik, míg azon gyógyszerek számára, melyeket hűtőszekrényben kell tartani, 2–8 Celsius-fok közötti az előírt hőmérséklet. A gyógyszerek egy részét fénytől is védve szükséges tárolni. Ne hagyjuk tehát napsütötte helyen ezeket a készítményeket! A betegtájékoztatók erre vonatkozóan is tartalmaznak előírásokat. Ha utazni készülünk, a megelőzés céljából elcsomagolt gyógyszereink mellett ne felejtsük otthon krónikus betegségeinkre szedett gyógyszereinket sem, és amennyiben külföldre kívánunk utazni, érdeklődjünk kezelőorvosunknál arról, milyen feltételek mellett vihetjük ki szedett gyógyszereinket külföldre.