Az új oktatási törvény tervezete, amit nemrég bocsátott nyilvános közvitára a szaktárca — és amiről augusztus 24-ig egyeztetnek —, magában foglalja többek között a szakiskolák megreformálásának ötletét is, amit ha elfogadnak, a jövőben a szakmát tanulók is — akiknek jelenleg 13 osztályt kell elvégezniük, ha érettségizni is szeretnének — 12 osztályt végeznek majd.
Az oktatási törvény nyilvános konzultáción levő tervezete egyébként erőteljesen támogatja a szakiskoláknak a szakközépiskolai rangra emelését, így nőhet majd a szakképzés vonzereje, mert az ebbe az oktatási formába kerülő gyerekek, fiatalok kezdettől fogva tudni fogják, hogy lesz lehetőségük továbbtanulni. A középiskola végén érettségi vizsgát tehetnek majd, hogy igazolják alapkészségeiket. Ez ennek az új törvénynek az alkalmazásával lehetséges lesz, anélkül, hogy „elveszítenének” egy életévet — fogalmazott Cîmpeanu.
Problémás lehet a felkeszülés
A tervezetről Gindele Imrét, a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakközépiskola igazgatóját is megkérdeztük, aki lapunknak elmondta: jelen pillanatban folynak az egyeztetések, az oktatási rendszer szereplői is éppen most tanulmányozzák a tervezet részleteit. Egyébként fontos tisztázni, hogy a helyzet jelenlegi állása szerint azok a diákok kénytelenek 13 osztályt járni, akik hároméves szakmunkásképzőbe vagy esti iskolába iratkoznak be, s ezt követően szeretnének leérettségizni. Most a hároméves szakmunkásképző utolsó évében a gyakorlatra fektetik a hangsúlyt, s aki ezt követően szeretné befejezni líceumi tanulmányait, érettségizne, a jelenlegi oktatási törvény szerint tizenegyedik osztályos tanulóként folytatja, tehát még kétévnyi, az elméleti oktatásban eltöltött idő után tudja ezt megtenni, ami bizony szükséges is ahhoz, hogy felzárkózhasson a többi, elméleti oktatási rendszerben tanuló diák szintjére — fejtette ki az igazgató. Mint mondta, az esti oktatásban például az órák száma is kevesebb, mint egy nappali tagozatos diák esetében — itt pedig ezért indokolt a tizenhárom osztály elvégzése. Ha egy évvel kevesebb idő áll majd a diákok rendelkezésére, problémás lehet a felkeszülés, illetve mindenképpen alternatív módszerek kidolgozására van szükség ahhoz, hogy a tervezet megvalósítható legyen. „Az esetleges megoldást a kétszintű érettségi jelentheti” — fejtette ki az igazgató.
Járay Zsanett