Vidék

A jövő szakmája: településmenedzser

2013.05.15 - 08:37

Găman Mihai, Pusztadaróc község polgármestere szerint a fejlődés szempontjából fontos a folytonosság, az együtt gondolkodó csapat, valamint a jövőbe látás képessége, mert csak így lehet eredményeket elérni, mint ahogyan azt a pusztadaróciak tették.

 

Pusztadaróc község ma már a Nyugat kapuja, de mint tudjuk, évtizedekig a Kelet végvára volt, hiszen bejáratánál ott álltak a fegyveres katonák, és csak indokolt esetben lehetett a községbe belépni. Ez az oka annak, hogy ez a község nem tudott fejlődni, tehát van mit bepótolniuk a helybelieknek. Huszonhárom évvel a rendszerváltás után el lehet mondani, hogy Pusztadaróc község településeit járva, a fejlődés jeleit lehet tapasztalni.

A polgármesteri hivatal folyosóin tegnap sokan jöttek-mentek, ügyeiket intézendő. Várakozni nem sokat kellett, hiszen a különböző osztályokon dolgozók igyekeztek gyorsan rendezni az ügyeket, hiszen számukra is az a cél, hogy minél kevesebb legyen a panasz. Găman Mihai polgármesterre sem várnak sokan, ugyanis minden nap arra törekszik, hogy terepmunkája mellett maradjon ideje a hivatali munkára is, amihez hozzátartozik a lakossággal való kapcsolat is. Amikor arról kérdeztem, mi az oka annak, hogy Pusztadaróc községben alig van olyan beruházás, ami a gazdasági válság következtében tapasztalható pénzhiány miatt áll, mosolyogva válaszolt:

— Sok munka eredménye ez, amit egy hozzáértő csapat valósított meg. És természetesen a folytonosság is számít. Mi szerencsés helyzetben vagyunk, mert 1996-tól ugyanaz a csapat intézi a község dolgait. Ez pozitív hatással van az adminisztrációra, mert ha van folytonosság, akkor következetesen tudjuk a terveinket megvalósítani, van perspektíva, van rálátásunk a dolgokra. Ha közben cserélődtek volna az itt dolgozók, akár a polgármester is, változott volna a gondolkodásmód, új ötletek bukkantak volna fel, megtört volna a folyamat. Mi próbáltunk egyszerre rövid és hosszú távon tervezni és dolgozni. Mindig a legfontosabb dolgokat helyeztük előtérbe, így van az, hogy mind a négy településen meg van oldva a vízellátás, az utcák járhatóak, biztosított a közvilágítás és a tömegszállítás, rendben vannak a kultúrotthonok stb. Most a csatornahálózat kiépítésének a befejezésén van a hangsúly. Pusztadarócon és Szamosdarán szeptemberig befejeződik a csatornahálózat üzembe helyezése. Ez a szatmárnémeti hálózatra lesz kötve, ez amiatt előnyös, mert nem kell szennyvíztisztítót működtetni.

 

Iskolahálózat

 

Ahogy a községközpontban sétálunk, eljutunk az iskolához. A polgármester megjegyzi, hogy első perctől nagy hangsúlyt helyezett az iskolahálózat korszerűsítésére. Szamosdarán új iskolát építettek, Pusztadarócon egy nagy felújítási munkálat előtt állnak. Hétfőn adták át az új napközi óvodát, melyben három csoport kap helyet, ezek ott maradnak öt óráig. Az iskola mellett lévő sportteremnek sincs bezárva az ajtaja. Délelőtt az iskolások ott tartják a tornaórát, rossz idő esetén ott tartja az edzéseket a pusztadaróci és a szamosdarai focicsapat, valamint az ifjúsági és a törpecsapat. Hogy a sportterem önfenntartó legyen, kibérelhetik szatmárnémeti és magyarországi sportolócsoportok.

 

Tennivalók

 

— Sok mindenben elöl járunk más községekhez viszonyítva, de sok még a tennivaló — fejti ki Găman Mihai. — Le kell aszfaltozni az utcákat, a járdákat, ki kell betonozni az árkokat, korszerűsíteni kell a parkokat. Van egy nagyobb tervünk, az atyai út leaszfaltozása, ami most már elkerülhetetlen. Ha két éven belül nem lesz felújítva az út, járhatatlan lesz. Az a célunk, hogy az útjavítások és a járdakészítések községszinten legyenek megoldva, mert minden lakos számára egyforma körülményeket kell biztosítani.

Găman kiemeli: „A következő években bárki lesz a polgármester, csak akkor fog tudni fejlesztéseket végezni, ha pályázatokat nyer. A polgármester arra kell törekedjen, hogy előteremtse az önrészt, és ne kerüljön nagy adósságba. Az önrész egy kis mókuskerék, de ezáltal forog egy másik nagyobb kerék, ami pénzt hoz a községbe. Én azt hiszem, hogy egy új szakma van kialakulóban: a jövőben nem polgármesterekre lesz szükség, hanem településmenedzserekre. A klasszikus értelemben vett polgármester már nem létezik. A településmenedzsernek rendelkeznie kell jogi, közgazdasági, műszaki, építészeti, mezőgazdasági stb. ismeretekkel, emellett nagyon jó emberismerő kell hogy legyen, szót kell értenie az emberekkel, és kell tudnia kezelni az információkat”.

 

 

Elek György