Szatmárnémeti

A jövő mesterségei

2019.01.07 - 11:29

A középiskolások egyharmada az IT-szektorban helyezkedne el — derítette ki az INACO.

„A jövő mesterségeinek útmutatója” projekt keretében a versenyképességet monitorizáló kezdeményezés (INACO) arra volt kíváncsi, hogy milyen pályák felé kacsintgatnak szívesen a XI. és XII. osztályos romániai diákok. Mint kiderült, a továbbtanulni vágyó fiatalok kétharmada helyezkedne el szívesen az IT-szektorban (32 százalék) — ez a legnépszerűbb a tanulók körében, de sokan választanák az orvosi pályát (31 százalék), szívesen dolgoznának a gazdasági szektorban és kezdenének vállalkozásba (13 százalék), a tanulók 8 százaléka jogi pályát választana, de elég magas azoknak a száma is, akik belügyi karrierre vágynak, szívesen lenne rendőr vagy katona a tanulók 6 százaléka, míg a diákok 3–3 százaléka szeretne a sportban vagy tanügyben érvényesülni.

Kettőből egy tanuló szerint a jövő mesterségei között van a robotika és a mesterséges intelligencia, 16 százalékuk szerint a 3D-s nyomtatás, 14 százalékuk szerint a virtuális valóság, 9 százalékuk szerint a biotechnológia és a biomedicina, valamint 6 százalékuk szerint a blokklánc, ami egy elosztott adatbázist jelent, amely egy folyamatosan növekvő, adatblokkokból álló lista nyilvántartását végzi, a hamisítást és módosítást kizáró módon, de 3 százalékuk azt nyilatkozta, hogy szívesen foglalkozna alternatív energiák fejlesztésével.

A fiatalok nagy része, 61 százaléka már most azt gondolja, hogy élete során kettő-öt ízben fog majd szakmát váltani, míg 22 százalékuk tervezi úgy, hogy az általa kitanult szakmában fog dolgozni élete végéig.

Az INACO a diákok szüleit és tanárait is megkérdezte, akik, mint kiderült, hasonlóan gondolkodnak: 44 százalékuk szerint a jövőben továbbra is érdemes lesz az informatikai szektorban elhelyezkedni, programozást, robotikát tanulni, 28 százalékuk szerint érdemes orvosnak tanulni, ugyanakkor csupán 5 százalékuk örülne, ha gyermeke a tanári pályát választaná, és 2 százalékuk, ha ügyvéd, jogász, bíró vagy ügyész lenne. A szülők és a diákok oktatói szerint a gazdasági szféra is vonzó, 11 százalékuk szerint ezen a területen érdemes elhelyezkedni, de 6 százalékuk szerint a pszichológia is a jövő egyik fontos területe.

 

Bumbuluţ Krisztina