Belföld

A jelenléti oktatás mellett érvelnek a központi hatóságok

A jelenléti oktatás közös érdek (pexels.com)
2021.09.21 - 17:00
Adriana Pistol, a közegészségügyi intézet (INSP) keretében működő Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ (CNSCBT) vezetője kihangsúlyozta: az oktatás jelenléti formában kell működjön.

Az iskola legyen működőképes, és nem a stadionok, nem a vendéglők, nem a klubok, nem a diszkók! A szakember kihangsúlyozta: ahhoz, hogy gyermekeinket megvédjük, szülőként nekünk kell óvatosnak lennünk, elsősorban be kell oltatnunk magunkat. „Az iskolák megnyitása jó dolog. Jelenléti formában kell tanítani. A diákok közötti távolságtartás csak mese. Lehet szó padok közötti, osztályon belüli távolságtartásról, de mi történik a diákkal, miután hazamegy? (…) Normálisan a gubó stratégia kellene működjön, azaz a gyerek körül minden családtag be kellene oltassa magát. Ha mindenki így gondolkodna, ezek a gyerekek nyugodtan mehetnének iskolába, és csekély lenne a megbetegedés, az iskolabezárás veszélye” — fogalmazott Pistol, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy ellenkező esetben olyan generációkat nevelünk, amelyek nemcsak oktatásügyileg lesznek lemaradva, de pszichésen is érintettek lesznek a most kialakult helyzet miatt.

Pistol ugyanakkor cáfolta, hogy a koronavírus delta variánsa veszélyesebb lenne a gyerekekre nézve, hiszen a jelenleg megfertőzött gyerekek enyhe és közepes lefutású betegségben szenvednek, s ők már megfertőződve mentek az iskolába, nem ott kapták el a betegséget. A CNSCBT vezetője felhívta a szülők figyelmét arra, hogy néhány szabályt be kell tartsanak saját és gyerekük biztonsága érdekében: kerüljék a zsúfolt helyeket, tereket, viseljék a maszkot, és oltassák be magukat! Pistol kihangsúlyozza, hogy Románia nem tudja egyedül legyőzni ezt a vírust, más országokban is terjedőben van. Azonban nem szabad karba tett kézzel várni, hanem mindannyian tehetünk egy kicsit a fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében: amennyiben nem muszáj, kerüljük az utazást, a zsúfolt helyeken viseljünk maszkot, és oltassuk be magunkat!

Raed Arafat, az országos katasztrófavédelem vezetője az iskolanyitás kapcsán szintén a jelenléti oktatás mellett érvelt, s kihangsúlyozta, hogy ha a diákokat ismét online oktatásra kötelezték volna, akkor valószínűleg a plázákban vagy az utcán, szóval zsúfolt helyeken találkoztak volna barátaikkal, társaikkal, s az UNICEF ajánlása is az, hogy az iskolák bezárása legyen az utolsó lépés. Arafat arra is utalt, hogy az online oktatás korántsem olyan hatékony, mint a jelenléti tanítás, s arról sem szabad megfeledkezni, hogy nem lehet tudni, mikor ér véget a járvány, ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a gyerekek jelenléti oktatásban tanulhassanak, ehhez pedig a társadalom a minél nagyobb átoltottsággal járulhat hozzá.

Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter is amellett érvelt a Digi24 hírtelevízió műsorában, hogy az iskolák bezárása az utolsó lépés kell legyen a pandémia elleni harcban, ám kihangsúlyozta, hogy nagyon fontos a folyamatos tesztelés, hiszen ezáltal válhat közegészségügyi szempontból is biztonságossá az iskola. A tárcavezető elmondta, hogy nem támogatja a kötelező oltás bevezetését, mivel ennek nincs megfelelő jogi háttere, de a folyamatos tesztelést elengedhetetlennek tartja. A gyanús tüneteket produkáló tanárokat, gyerekeket s a velük kapcsolatba kerülő személyeket is tesztelni kell, ez nyújthat megfelelő biztonságot.
Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.