Pénteken délután a Victoria-palotában fogadta a Szófiából érkezett Orbán Viktor magyarországi miniszterelnököt Marcel Ciolacu és Kelemen Hunor. A hármas tárgyalást követően az RMDSZ-elnök úgy fogalmazott közösségimédia oldalán: „A találkozón ismét köszönetet mondtunk Magyarország miniszterelnökének, amiért a támogatásával Románia teljes jogú tagja lesz 2025. január elsejétől a schengeni övezetnek, emellett beszéltünk gazdasági és régiós együttműködésről is.
Az RMDSZ a józan észt képviseli a romániai politikában, bennünk lehet bízni, amikor az ország fejlesztéséről vagy a román-magyar kapcsolatok további erősítéséről van szó. Így volt ez az elmúlt 35 évben, és így lesz a következő időszakban kormányzati pozícióban is!”
Nehéz feladat volt, de sikerült
„A magyaroknak régóta érdekük, hogy Románia a schengeni övezet tagja legyen, és a két ország együtt élvezze ennek az előnyeit ” — jelentette ki Orbán Viktor a Marcel Ciolacuval közös sajtótájékoztatón.
Orbán emlékeztetett, júliusi bukaresti látogatásakor román hivatali kollégájával célul tűzték ki, hogy az EU tanácsának soros magyar elnöksége alatt Románia a schengeni övezet teljes jogú tagjává váljon. "Nehéz feladat volt, sokat tárgyaltunk arról, hogy reális-e egyáltalán, hogy ez ebben az évben megtörténjen, hiszen 13 éve nem történt meg. (...) Csináltunk egy munkatervet, beazonosítottuk, hogy melyek azok az országok, amelyek ellenzik a bővítést, megbeszéltük, hogy milyen módszerekkel és együttműködéssel tudjuk őket meggyőzni arról, hogy itt a történelmi lehetőség, ezt a közösen kidolgozott akciótervet végrehajtottuk, és oda jutottunk, hogy megtörténik az, amit kevesen gondoltak volna, hogy pont a magyar elnökség alatt valósítható meg" - fogalmazott. Hozzátette, ez is igazolja, hogy a két országnak van egy történelmi sorsközössége. "Mi, magyarok már régóta abban voltunk érdekeltek, hogy Románia a schengeni övezet tagja legyen és velünk együtt élvezze ennek az előnyeit. Ez most megtörtént" - szögezte le. Kijelentette azt is: megvannak a bizalmi alapjai annak, hogy új korszak kezdődjön a két ország kapcsolatában, hiszen van egy közös siker: a magyar EU-elnökség alatt megvalósult schengeni csatlakozás.
Románia egy megbízható tranzitország magyar nézőpontból
Minél inkább megbénul az Ukrajnán keresztül működő energetikai együttműködés, annál inkább fontossá válik Magyarország számára a Romániával való együttműködés – fejtette ki Orbán. Mint rámutatott, energiabiztonság szempontjából Románia rendkívül fontos Magyarország számára. "A tavalyi évben mi Románián keresztül tudtunk vásárolni 1,75 milliárd köbméter gázt, és ez a Déli Áramlaton keresztül jövő gázzal együtt lényegében megoldotta Magyarországnak az energiaszükségletét" - emlékeztetett.
Orbán Viktor szerint Magyarország folytatni és mélyíteni akarja az együttműködést Romániával ezekben a stratégiai ágazatokban. "Románia egy megbízható tranzitország magyar nézőpontból a nukleáris fűtőanyagok átszállítása tekintetében. És minél inkább megbénul az Ukrajnán keresztül működő energetikai együttműködés, annál inkább fontossá válik Magyarország számára a Romániával való együttműködés"
Ciolacu: „A bukaresti 'felfordulás' közepette az egyensúlyt az RMDSZ jelenti”
Marcel Ciolacu megköszönte Orbán Viktornak a sikeres schengeni csatlakozás támogatását, felidézve, hogy egy hónappal ezelőtt „történelmi” megállapodás született Budapesten. 'Ma ismét együtt vagyunk, ezúttal Bukarestben, hogy megünnepeljük ezt az eredményt és az országaink közötti barátságot' – mondta.
A román kormányfő emlékeztetett, hogy a szárazföldi határellenőrzés 2025. január 1-jétől történő megszüntetése nagyon fontos cél volt az ország és a román gazdaság számára. Rámutatott: a teljes jogú schengeni tagság évi 2 százalékkal növeli Románia GDP-jét, ami szerinte minden bizonnyal a magyar gazdaságban is éreztetni fogja hatását, mert a román termékek Magyarországon keresztül jutnak ki az európai piacokra.
Ciolacu kifejtette: a két ország gazdasági érdekeinek minél hatékonyabb régiós érvényesítéséről tárgyalt Orbánnal. Elmondta, a fő céljuknak azt tekintik, hogy Románia és Magyarország szoros kapcsolatát a lakosságra közvetlen hatással lévő nagyszabású projektekben konkretizálják, ahogy az korábban a Donald Trump amerikai elnökkel hármasban folytatott megbeszélésükön is elhangzott. Hozzátette, hogy Magyarország Románia egyik legfontosabb kereskedelmi partnere, de új lehetőségeket kell találni a kétoldalú kereskedelem és a befektetések növelésére. A megbeszélésen elemezték a magyar kormányfővel a régió biztonsági helyzetének alakulását, és a példátlan kihívások elé állított transzatlanti kapcsolatok jövőjét is megvitatták.
A leköszönő miniszterelnök azt is kijelentette, hogy „a bukaresti felfordulás” közepette az egyensúlyt az RMDSZ jelenti, amellyel jól tudtak eddig együttműködni, és reméli, hogy ezután is így lesz.
Szabó Kinga Mária