A prefektúra megnövelte a kárfelmérő bizottságok számát annak érdekében, hogy csütörtökre a megyében keletkezett károk jelentős részét összesítsék, s kormánytámogatást tudjanak kérni.
Az elmúlt hét megpróbáltatásait követően Szatmár megyében jelenleg a kárfelmérés zajlik — tájékoztatott Eugeniu Avram kormánybiztos. Az elöljáró elmondta, egy hét leforgása alatt jégverés és özönvízszerű esőzés is sújtotta a megyét, ám szerencsére emberi áldozatot nem követelt a szélsőséges időjárás. A prefektus kihangsúlyozta, a sürgősségi helyzetekért felelős helyi bizottság tagjai kiválóan együttműködtek, ám annak ellenére, hogy a prefektusi hivatal és a megyei sürgősségi helyzetek felügyelősége igyekezett minden problémás helyre eljutni, a tegnapi prefektusi fogadóórán egy remetemezői házaspár azt panaszolta el, hogy az ő házuk udvarán 40-45 centiméteres víz állt majdnem két napig és senki nem segített nekik a víz elszivattyúzásában, sőt, az önkormányzat munkatársai ki sem mentek a helyszínre, így nem is értesítették a megyei hatóságokat a kialakult helyzetről. Hasonló helyzetben volt még tíz család, akiknek háztáji kiskertje ment tönkre. A panaszosok uborkatermesztéssel foglalkoznak, s a víz megsemmisítette ültetvényeik felét. A községházán azt mondták nekik, ne számítsanak segélyre, hanem kössenek legközelebb biztosítást. Eugeniu Avram dühös lett a panasz hallatán, mint elmondta, ő személyesen volt Remetemezőn, s az alpolgármester állította, nincs semmilyen probléma. Tegnap elrendelte, hogy a kárfelmérő bizottság menjen a helyszínre, s írják össze tapasztalataikat, valamint becsüljék fel a kár értékét. Egy szerkesztőségünkbe betelefonáló nagyepeleskei lakos szintén azt sérelmezte, hogy a jégverést követően a településen több uborkaültetvény ment tönkre, s a lázári polgármesteri hivatalból senki nem ment ki hozzájuk terepszemlét tartani és felmérni a kárt, itt is azt mondták, hogy biztosítást kellett volna kössenek ültetvényükre. Avram elmondta, értetlenül áll a polgármesterek, alpolgármesterek viselkedése előtt, akik passzivitásukkal saját községeik lakosaitól vonják meg a segítséget.
Avram beszámolt arról, hogy eredetileg három kárfelmérő bizottság járta a megyét, hogy valós képet lehessen alkotni a károkról, ám a tegnap reggeli gyűlésen kiderült, sokkal nagyobb a kár, mint ahogy azt előzőleg becsülték, s mivel minden ház esetén szóba kell álljanak a panaszosokkal a felmérő bizottság tagjai, nehezen haladnak, ezért megnövelték a kárfelmérő bizottságok számát. A bizottságokat a prefektusi hivatal, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Szatmár megyei kirendeltsége, a mezőgazdasági kamara, valamint a pénzügyi igazgatóság munkatársai alkotják. „Az eddigi tapasztalatokból kiderült, sokkal több lakóház sérült meg, mint eredetileg gondoltuk, csak Erdődön több mint 700 kártérítési kérvényt adtak le a lakosok. Ennek ellenére szeretném, ha a kárfelmérés 90 százalékával elkészülnének csütörtökig, hogy aztán a kormányhoz eljuttatva de minimis támogatást kérjünk. Hogy kapunk-e vagy sem támogatást, nem tudom, de mi minden tőlünk telhetőt megteszünk” — fogalmazott Avram, akitől megtudtuk: a leginkább érintettek Szopor (Girókuta település), Krasznabéltek (Géres település), Szatmárhegy (Csonkaitanya), Kökényesd, valamint Halmi községek, illetve Erdőd városa. „Az eddigi évek rossz tapasztalataiból igyekeztünk okulni, ezért az APIA és az ANAF munkatársai is részt vesznek a terepmunkában, hogy meggyőződhessenek arról, a lakosok tényleg megművelték földjeiket, és az időjárás tette tönkre azokat, és hogy ezt vegyék figyelembe a területalapú támogatások megítélésekor, kifizetésekor, illetve a jövedelemadó értékének kiszámításakor. Azt szeretnénk üzenni a lakosoknak, hogy mellettük állunk, s amiben tudjuk, segítjük őket” — összegzett Eugeniu Avram.