Sport

A japánok domináltak Szatmáron

2015.02.09 - 11:41

Japán fölényt hozott a Szatmárnémeti Kupa európai kadett tőrverseny, melyen legjobb szatmári vívóként Lázin Alexandra kapta a legendás Stahl Katalinról elnevezett emlékdíjat.

Tíz ország (Románia, Magyarország, Ausztriából, Fehéroroszország, Olaszország, Japán, Moldova, Lengyelország, Szlovákia, Ukrajna) 57 tőrözőjének részvételével rendezték meg szombaton Szatmárnémetiben az európai kadett körversenybe tartozó Szatmárnémeti Kupa elnevezésű viadalt, melyet idén a 2009-ben elhunyt legendás vívó, Stahl Katalin emlékére szerveztek. Szintén újdonságként, a verseny végén a legjobb helyen végző szatmári tőrözőt a Stahl Katalin Emlékdíjjal tüntették ki, a trófeát és az emléklapot a 17. helyen záró Lázin Alexandra érdemelte ki, akinek a díjakat az egykori világbajnok és ötszörös olimpikon legenda férje, a Szatmári Friss Újság egykori sportszerkesztője, Stahl István adta át. „Nagyon meg vagyok hatva, ugyanakkor nagyon megtisztelő ez a díj, amely arra kötelez, hogy még többet dolgozzak, és megpróbáljak minél jobb eredményeket elérni” – mondta a díjátadás után Lázin. A Szatmárnémeti Sportklub többi lánya közül Haidu Adriana a 31., Pótor Andrea a 41., Anderco Cristina pedig az 50. helyen végzett.

Ami az élmezőnyt illeti, a nyolcas döntőben távol-keleti dominancia volt, ugyanis a kilenc vívóból álló japán küldöttségből hatan is bejutottak ide, mellettük még a román Anca Săveanu (Steaua) és egy ukrán tőröző küzdhetett az érmekért. A z elődöntőbe aztán csak japánok kerültek be, így már biztos volt az ázsiai siker, a végső győzelmet végül Rio Azuma szerezte meg, miután 15-8-ra verte Reina Mizogucsit.

A lányok egyéni európai megmérettetése melllett vasárnap megrendezték a csapatviadalt is, valamint a fiúk versenyét, melyet az egy éve, mindössze 47 éves korában elhunyt kiváló szatmári vívó, Vasile Costa – aki pályafutás során összesen 18 bajnoki címet szerzett a különböző korosztályokban – emlékére szerveztek, és a romániai tőrözők mellett négy moldovai vívó vett részt. A Szatmárnémeti Sportklbtól hatan (Bodó Benjámin, Pop Edwin, Chelu Ştefan, Fógel Márk, Găman Dávid, Surducan Tudor) léptek pástra a Ioan Slavici Főgimnázium sporttermében, a mezőny másik öt tagja a Steauát képviselte. Az asszók megkezdése előtt Costa családtagjainak jelenlétében megemlékeztek a hajdani tőrözőről, majd kezdődtek a küzdelemek, melyet vigaszágas rendszerben bonyolítottak le. A győzelmet végül egy moldovai tőröző nyerte, legjobb szatmáriként Bodó Benjámin kapta meg a Costa Vasile Emlékdíjat.

Ami a nyői csaptversenyt illeti, 15 együttes nevezett be, Ronmánia, Japán és Ukrajna három-három csapattal, a fehéroroszok és a szlovákok két együttsseel képviseltették magukat, Moldovának egy csapata volt, és nevezett egy lengyel-magyar vegyes trió is. A csapatviadal is japán fölényt hozott, az elődöntőbe a távol-keleti ország mindhárom csapata bejutott, mellette még Románia 1 volt a négy között, ebben a kvartettben helyett kapott két szatmári, Lázin és Haidu is, a másik két vívó a steauás Săveanu és Raluca Drăghici volt. A csapat a döntőbe jutásért 42-27-re kikapott Japán C-től, így a harmadik helyért Japán A ellen lépett pástra, amely 35-24-re nyert a románok ellen, ezzel a dobogó mindhárom fokára japán csapat állhatott fel. A további helyosztókon az Anderco Cristinával felálló Románia 3 45-32-re kikapott Ukrajna 1-től, ezzel 6. lett, utána a Pótor Andreát magába foglaló Románia 2 végzett, amely 42-40-re nyert Fehéroroszország 1 ellen. A szatmári lány és fiú vívókat Dan Şuta, Simona Surducan, Izsáki Arnold, Lengyel Éva és File Attila készítette fel.

 

Elégedett volt a szlovák megfigyelő

 

Az lányok egyéni viadalának az európai szövetség részéről egy szlovák megfigyelője volt, a pozsonyi Iulius Kralik, aki több más nyelv mellett a magyart is beszéli, így egy rövid értékelést kértünk tőle a tornáról. „Látszik, hogy a rendezők sok munkát fektettek ebben a versenybe, a szervezés is kifogástalan volt, annyit sajnálok csak, hogy kevesen voltak, de ennek magyarázata, hogy hamarosan Európa-bajnokság lesz, és az erős nemzetek tőrözői most edzőtáborokban tartózkodnak” – mondta Kralik, aki az európai szöveség technikai elnökeként most a bírók ténykedését monitorizálta, és amint mondta, a bíráskodás jó volt. Králik korábban a nemzetközi szövetség megbízásából az athéni és a pekingi olimpián is közreműködött, 2009-től már csak az európai föderációnak dolgozik, immár nyugdíjasként. Kralik a hetvenes években vívóként már járt Szatmárenémetiben, a szatmári tőrözők közül ismerte Stahl Katalint, ismeri Stahl Krisztinát is, a mostani versenyen pedig az általa csak Sutiként nevezett Şuta Dan edző volt a kapcsolattartó embere. A szakember már nem tudta teljesen megvárni a verseny végét, ugyanis sietett a budapesti reptérre, majd Olaaszországba repült, ahol vasárnap már egy újabb verseny megfigyelése várta.

 

Romász János