Vidék

A hűvös május sok pucércsigát eredményez, mindent szétrágnak éjjelente

A meztelen csigák több fajtája is fellehető a szatmári kertekben (Fotó: pixabay.com / Molnár Szabolcs)
2022.05.19 - 18:00
Tavaly tele voltak a szatmári kiskertek meztelen csigával, de a nagyszámú puhatestű-populáció jelenléte a korábbi években is jellemző volt a konyhakertekre — vannak természetes módszerek amivel lehet védekezni a csigák ellen, vagy legalább ritkítani a számukat.

Az utóbbi évek nyarai idején rengeteg volt a meztelen csiga a szatmári kertekben, a kertészek, a kertes házban lakók már előre rettegnek az évnek egyre közelgő szakától, amikor megint elárasztják a kerteket ezek a kártevő puhatestűek. Sajnos az idei időjárás is kedvez a csiga-szaporultaknak, tavaly – amikor rengeteg volt –, ugyanilyen hűvös volt a május, bár talán kicsit csapadékosabb, mint amilyen a mostani. Kertészek szerint vannak természetes módszerek amivel lehet védekezni a csigák ellen, vagy legalább ritkítani a számukat és vannak vegyszerek is, amiket be lehet ellenük vetni. A meztelen csigák egyébként nem viccelnek: egy példány egy kiló növényt fogyaszt el egy nyár során.

Ritkításuk odafigyeléssel

Ha rendszeresen van nyírva a fű, akkor jóval kevesebb lesz a csigák számára a párás rejtekhely és a csigák által kedvelt pitypangtól is szabadulni kell. A haszonnövényeknek helyet adó konyhakert legyen napos, száraz helyen, és ne lepje el a gaz, de teljes védelmet a meztelen csigák ellen ez sem ad. Összeszedéssel is lehet ritkítani a számukat, illetve csapdákat is lehet számukra készíteni, például ha kerítés tövébe rak nedves törölközőt az ember, reggel összeszedheti az ezt rejtekül választó csigákat. Napközben földön hagyott deszka alá is szívesen bújnak a csigák, de ahogy ezt ők, úgy a kertész is kihasználhatja, a felforgatott deszkákról rengeteg puhatestű összeszedhető. Lapos, pár centi mély tálba öntött sör kitevésére szintén sokan esküsznek, az élesztő illata csalogató a csigák számára, amelyek aztán belefulladnak a lakomába.

Ilyesmit azonban csak olyan helyen lehet kitenni, ahol nem jár kutya vagy macska, mert ezek is szeretik a folyékony kenyeret, és megisszák a csapdának kitett mennyiséget. Az is elronthatja a csapdát ha esik éjszaka, a sok víztől felhígulhat a csigákra váró lé. Tojáshéjjal, dióhéjjal, egyéb éles szélű élelmiszer-hulladékkal is próbálkoznak sokan, de az inváziót ez sem állítja meg, mert nagyra nőtt példányok simán átgázolnak az éles hulladékon, a kisebbek meg egyszerűen kikerülik. Mész, fahamu és só alkalmazása merült még fel a beszélgetések idején mint természetes védekezési módszer, azonban az első kettő mit sem ér, ha nagyon elszaporodtak a csigák, sót szórni a termőtalajra pedig szintén nem szerencsés választás és ezeknek a módszereknek a hatékonyságát is csökkenti az eső. Ronthatja a „csiga-közérzetet” az estiről reggelire áttett locsolás is, mert nem éjszakára marad vizenyős a talaj a kertben, de a reggeli öntözést meg a növények nem fogják szeretni ha napközben nagyon perzsel a nap.

Van méreg ellenük

Ami biztosan hat, az a metaldehid hatóanyagú pucércsiga-méreg. Ebből kapható olyan, amelyikben van egy adalék, ami miatt a madarak nem csipegetik fel és úgy van kikeverve, hogy nem oldja az eső. A legtöbb ilyen szert természetesnek, bió-nak mondanak a gyártók, de a kerti árudások azért hozzáteszik, hogy érdemes 2–3 héttel a zöldség vagy gyümölcs szüretelése előtt felfüggeszteni a használatát. Az ilyen szereket gyártók szerint jó vízálló képességekkel rendelkező anyagról van szó, amelyik gyakori esőzések után sem oldódik fel a talajban, a kertészek tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy már egy-két kiadós eső után is eltűnik a szer, bár az is lehet az eltűnés oka, hogy a csigák szedik össze. A metaldehid alapú csigaméreg kétféleképpen hat, érintkezés esetén kiszárítja a puhatestűt, ha pedig elfogyasztja, az emésztőrendszerét teszi tönkre.

Princz Csaba