Szatmárnémeti

A Huncutkák és a Mesevadászok indulnak az országos döntőn

Még soha nem volt ilyen sok kis versenyző a megmérettetés szatmári történelmében, mint a XXIII. Mesék szárnyán mesevetélkedőn (Fotók: a szerző felvételei)
2023.01.29 - 11:06
Közel 160 Szatmár megyei kisdiák kalandozott meseország csodákkal és varázslatokkal teli világában szombaton, a Mesék szárnyán mesevetélkedő megyei fordulóján — az izgalmas és szigorú rosta nyomán a 39 csapatból kettő, a nagykárolyi Huncutkák és a refis Mesevadászok indul a mesetündér várába, a nagyváradi országos döntőbe.

Lassan- lassan negyed évszázados múltra tekint vissza a gyerkőcök körében talán (és méltán) legnépszerűbb és –sikeresebb vetélkedő, a Mesék szárnyán mesevetélkedő, amelynek megyei szakaszának január 28-án, szombaton  hagyomány szerint a Mircea Eliade Általános Iskola vidáman feldíszített, nyüzsgő hangyabolyhoz hasonló tornaterme adott otthont. A vetélkedőre ősszel megyeszerte 89, négytagú csapat jelentkezett, ami közel 360, mesét olvasott kisdiákot jelentett —  közülük azonban a városi forduló szigorú rostáját követően már csak 39 csapat, 156 nebuló jutott el a megyei megmérettetésre. 

hirek/2023/januar/mesevetelkedo-megyei/2.jpg

A jelentkezők nagy száma a szatmári szervezőket — Román Melinda és Leiti Mónika tanítónőket, akiknek bő másfél évtizede futnak össze kezeikben a szervezés szálai —, és a felkészítő tanító néniket is meglepte. Előbbiek, bár elismerik, hogy egy ekkora létszámú verseny lebonyolítása jóval nagyobb kihívás elé is állította őket, nagy örömöt is jelent, hiszen kézzel foghatóan bizonyítja, hogy a mesék varázslatos világa csábítóbb a kisdiákok számára a virtuális játékoknál, az olvasás pedig a tévézésnél, számítógépezésnél — hasonló gondolatokat fogalmaztak meg a felkészítő tanító nénik is, hangsúlyozva: két évnyi otthoni, online iskola, és többé-kevésbé elszigeteltség után bizony vissza kell szoktatni és vissza kell szokniuk (sőt, a kisebb évfolyamok esetében meg kell ismerkedniük) a gyermekeknek a közösségben levéshez, a csapatmunkához, az együtt dolgozáshoz, erre pedig egy mesevetélkedőnél talán nincs is jobb alkalom.

hirek/2023/januar/mesevetelkedo-megyei/3.jpg

Abból a gyermekből, aki olvas, gondolkodó felnőtt lesz

„Huszonharmadik alkalommal zajlik a Mesék szárnyán mesevetélkedő, de ilyen sok versenyző még soha nem volt — ez azt jelenti, hogy a mai gyermekek nem csak a számítógép előtt szeretnek ülni, hanem igenis nagyon szeretnek olvasni. Büszke vagyok rátok!” – köszöntötte a megye minden szegletéből érkezett jelenlévőket Szejke Ottilia főtanfelügyelő-helyettes. 
Leiti Mónika szaktanfelügyelő úgy fogalmazott: hazajött, hiszen pályája kezdetétől 21 évig tanított a Mircea Eliade Általános Iskolában. „Öröm és hála tölt el. Ennyi vidám, izguló arcot, ennyi mosolygós szempárt soha még nem láttam a mesevetélkedő megyei szakaszán, s ez is azt bizonyítja, hogy ez a megyében a legnépszerűbb megmérettetés a kisdiákok körében. Azt kívánom: soha ne lankadjon olvasási kedvetek, hiszen abból a gyermekből, aki olvas, gondolkodó felnőtt lesz.” – hangsúlyozta. Házigazdaként Cziprok Claudia igazgatónő, és Gyökös Ferenc aligazgató üdvözölte a kis vendégeket: „A mesékből nagyon sok tudást, tapasztalatot lehet szerezni. Szeressétek a meséket!” – mondta.

hirek/2023/januar/mesevetelkedo-megyei/3a.jpg

A köszöntő és persze biztató gondolatokat követően megkezdődött az izgatottan várt vetélkedő. A gyermekeknek ez alkalommal is Szőcs Margit valóság és varázslat ötvözetéből született négy meséjét — Hóperencia, Újévi tárlat, Terefere a szennyeskosárban, Vásári póló  — kellett nagyon jól ismerniük ahhoz, hogy a változatos feladatokat kiválóan tudják megoldani, amelyekből most sem hiányzott a színezés, a betűhálóból való kiúttalálás, vagy a rejtvényfejtés. 
A tíztételes feladatsor megoldását követően, de még a díjátadó előtt, „izgalomelterelésként” érdekes kézműves foglalkozás várt az elveszített energiáikat a Micu-pékség által frissen készített uzsonnával pótló gyerkőcökre, amelynek során vidám-színes farsangi bohócokat hajtogattak-ragasztottak-színeztek az eliádés tanítónénik segítségével.

Egymás sikerének örvendő fegyelmezett, felkészült kis versenyzők

A kisiskolások feladatlapjait hozzáértő, s szintén nagyszámú, tízfős zsűri —  Belluska Éva, Csiszár Éva, Gábrus Andrea, Heveli Rita, Komlódi Enikő, Lakatos Márta, Maier Enikő, Mekker Melinda, Mihálka Tünde és Varga Tímea tanítók — pontozta, s hogy mennyire nem volt könnyű a feladatuk, az az értékelőben is elhangzott. „A zsűri dolga nem volt egyszerű a versenyzők nagy száma miatt, de számotokra sem volt könnyű, hiszen ha mégannyira jól is ismertétek a meséket, figyelni kellett a megoldásokra — és nagyon kell figyelni a feladat kérésére! Mert hiába jó egyébként a válasz és érezhető belőle a felkészültség, ha nem az, amit a feladat kér. Hangsúlyozom ezt annál is inkább, mert a színezős feladatnál sajnos sokan nem úgy színeztetek, mint ahogy azt a feladat kérte. Törekedni kell a pontos munkára — nem hiába hangzott a verseny kezdetén a jó tanács: figyeljetek minden előírásra, legyetek gyorsak, ügyesek és kreatívak, mert időre dolgozunk. Ugyanakkor sok igényesen, szépen kitöltött feladatlapot kaptunk. Nagyon szoros volt a mezőny, magasak a pontszámok, az első helyezettek között parányi, alig félpontos különbségek vannak. ” – fogalmazott Leiti Mónika, elismeréssel emelve ki, hogy a kis versenyzők profi módon nagyon fegyelmezettek voltak, a start eldördülése előtt nem próbálták megkukucskálni a már kézhez kapott feladatlapokat, amikor letelt a megadott idő, azonnal letették a lapot, nem „loptak” még pár másodpercet a még jobb megoldás vagy feladatbefejezés érdekében.

hirek/2023/januar/mesevetelkedo-megyei/5.jpg

De nem csak versenyző-viselkedésben voltak profik, a 156 gyermek olyan empátiáról és egymás, illetve egymás munkája iránti tiszteletről tett tanúbizonyságot, amely nem csak példaként állhat a felnőttek előtt, de el is kellene gondolkoztassa őket — a díjátadó perceiben a gyermeksereg olyan őszinte tiszta szívvel tapsolta meg és örvendett társaik (s feledjük: ellenfeleik egy szoros megmérettetésen!) eredményeinek, amilyent csak ritkán látni.

A XXIII. mesevetélkedő megyei fordulóját a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum negyedik osztályos Huncutkák csapata (Szilágyi Ákos, Nagy Dávid, Nagy Kristóf, Fábián Luca, felkészítő Nagy Katalin) nyerte 231,5 ponttal; második helyezett a Szatmárnémeti Református Gimnázium ugyancsak negyedik osztályos Mesevadászok csapata (Rácz Péter, Szabó Jázmin, Csengeri Mátyás, Szakács Anna, felkészítő Pándi Beáta) lett 226 ponttal — ők vehetnek részt március 24 - 26-án az országos döntőben, a „mesetündér várában”, azaz Nagyváradon, tanítóik kíséretében.

A képzeletbeli dobogó harmadik helyére a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola harmadik osztályos, 224,5 pontot elért Manó csapata (Gyávol Kincső, Hariton Fruzsina, Zágonyi Hanna, Bándi Brigitta, felkészítő Reich Annamária) lépett.

Dicséretben a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum szintén negyedik osztályos Napsugarak csapata (Fazakas Jázmin, Székely Emma, Mészáros Nóra, Volfer Flóra, felkészítő Nagy Katalin) lett, 224 ponttal, míg a Napsugár gyermeklap különdíját a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola harmadik osztályos, 222,5 pontot elért Was csapata (Stângeran Milán József, Nagy András, Harkácsi Albert, Wekker Erik, felkészítő Reich Annamária) vehette át — azonban a megmérettetés hagyományaihoz híven jutalomban nem csak a dobogós csapatok részesültek, hanem a Napsugár gyermeklap és a Caritas szervezet jóvoltából minden résztvevő ajándékcsomagot vehetett át a kitartó felkészülésért és a remek versenyzésért.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!