Belföld

A hívások 60%-a hamis riasztás

2017.01.04 - 10:33

 

Tavaly közel 200 ezer alkalommal tárcsázták a 112-es segélyhívót Szatmár megyéből, de a bejelentett vészhelyzetek majd' kétharmada ezúttal is hamisnak bizonyult, akárcsak a korábbi években.

Szatmár megyében az elmúlt év során 195 ezer alkalommal riasztották a hatóságokat a 112-es segélyhívón, de a hívások zöme most is hamisnak bizonyult. A Különleges Távközlési Szolgálat munkatársainak összesítése szerint mindössze 72 000 hívás alkalmával kérték valós vészhelyzetben a szakemberek segítségét, 123 000 hívás téves vagy hamis riasztás volt.

Tavaly a legtöbbször június folyamán tárcsázták a segélyhívót valós vagy hamis indokkal, pontosan 18 901 ízben, míg a legkevesebbszer szeptemberben csörrent meg a diszpécserszolgálat telefonja, ekkor 14 077 hívást regisztráltak megyénkből. A valós riasztások túlnyomó többségét — mintegy hatvan százalékát — a diszpécserek a mentőkhöz irányították, de a rendőrségnek, a katasztrófavédelem szakembereinek és a csendőröknek is bőven akadt dolguk.

A hamis riasztások túlnyomó többsége unatkozó gyerekektől származott, és szép számmal telefonáltak olyan ügyek miatt, melyek nem tartoztak a tűzoltók, a mentőszolgálat, a rendőrség vagy a csendőrség hatáskörébe. A felelőtlenül tárcsázgató, olykor röhécselő telefonálgatókat az sem riasztja vissza, hogy tettük büntetendő. Arról már nem is beszélve, hogy amíg egyesek így szórakoznak, fenntartják a vonalat olyanok előtt, akiknek az élete valóban veszélyben forog.

Amint azt a szolgálat munkatársai többször is elmondták már a sajtónak, van néhány „visszatérő kliensük”, akiknek már ismerik a számát, viszont minden esetben kötelességük fogadni a hívást. Ismételten felszólítják a zaklatókat, ne foglalják fölöslegesen a sürgősségi telefonvonalakat, hiszen egy hamis riasztás akár egy ember életébe is kerülhet.

Az utóbbi években egyébként 38 százalékkal esett vissza a hamis riasztások száma az országban, ebből a szempontból Románia az európai középmezőnyben van. Szatmár megyében is látványos a csökkenés, hiszen 2012-ben még közel 290 ezer hívás futott be a segélyhívó számra, tavaly pedig már csak közel 200 ezer — ez azonban még mindig rengeteg, főként, ha a vaklármák arányát is figyelembe vesszük.

Ami az országos statisztikát illeti, a segélyhívó 11 évre visszamenőleg közli a 112-es segélyhívóra befutott országos adatokat. Míg 2016-ban összesen közel 14 millió hívást hajtottak végre szerte az országban az év 12 hónapja alatt, addig 2006-ban még 36 milliónál is több hívás futott be.

A tavalyi közel 14 millió hívásból 58% volt téves vagy hamis riasztás, és csak 42% valós sürgősségi helyzet.

Ezek közül 22%-ban a rendőrséget, 60%-ban a mentőket, 15%-ban a SMURD-ot, valamint 3%-ban a csendőrséget kellett a helyszínre vezényelni.

 

 

Bajnai Botond