Vidék

A hit közösséget összetartó erő

2013.05.27 - 11:40

Szamoskrassón szervezett lelkésztalálkozót a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület. A templomban istentiszteleten, a Darvay-kúria pincéjében lévő tanácsteremben előadáson, a sportteremben labdarúgó-mérkőzésen vettek részt a lelkipásztorok és a hívek.

 

Nt. Dénes István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület misszionárius előadója Lukács evangéliumának Péter csodálatos halfogása (5. rész) című fejezetét választotta alapigéül szombaton, a szamoskrassói református templomban tartott igehirdetésén, ami a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület által szervezett lelkésztalálkozó nyitó eseménye volt. Áldást jelent számunkra, amikor együtt lehetünk, hogy Isten dicsőségét szolgáljuk — hangsúlyozta az igehirdető. A tanítványok, akik halászatból éltek, kimentek a Genezáret tavára halászni, de egész éjszaka üresen maradt a hálójuk. Valamennyien magunkra ismerhetünk ebben a történetben, hiszen gyakran előfordul, hogy fáradozásainknak nincs meg a várt eredménye. Gondolkodjunk el szülőként, férjként, feleségként, hogy milyen nehéz valóra váltani álmainkat és vágyainkat, milyen nehéz megteremteni és megtartani a családi közösséget. Ilyenkor nem a kétségbeesésbe kell menekülni, hanem észre kell venni a közeledő Jézust, mint ahogy észrevette Péter is a hajón, és hallgatott a szavára. Ma sem kell elkeseredni, hiszen minden élethelyzetben sugall megoldást az ige. Első lépés, hogy Jézust felengedjük a hajónkra, hogy ott éljen velünk mindennapjainkban. Sokan állítják, hogy túl sok a dolguk, nincs idejük Jézusra, nincs idő a családra, nincs idő a közösségi életre. Itt kell megtenni a második lépést: Jézust nem elég csak befogadni, meg is kell hallani, mert a hit hallásból van. A harmadik lépés: nem elég csak meghallani, meg is kell tenni azt, amit mond. Mindenki maga dönti el élete menetét. A döntéseket meghatározza a családi példa, a családban szerzett értékrend. Keresztyén életünkben annyi áldás van, amennyit meg tudunk osztani másokkal.

„Egy áldásra váró közösségben vagyunk most itt, a szamoskrassói református templomban — figyelmeztetett Fülöp István, a Reformátusok Szatmárért Közhasznú egyesület elnöke —, a magyar nyelv egyik utolsó bástyáján. Az egyesületnek egyik fő célkitűzése, hogy megvalósítsa azt, amit eleink elképzeltek. Közösen kell védelmeznünk azt, ami még megmaradt: magyar iskoláinkat, a templomokat, a család intézményét egy olyan világban, amikor erős nyugati erők igyekeznek átalakítani létformánkat.”

 

A hit szerepe Európában

 

Dr. Végh Balázs Béla adjunktus A keresztyén hit szerepe Európa mai és holnapi kultúrájában címmel tartott előadást. Beszélt a szatmári mentalitásról, a szatmári életformáról és a szatmári hitről. Kiemelte, hogy most érezzük az Európai Unió hátrányait. Az Unió egyik fő célja, hogy elvegye a hitünket. Kezd megszűnni az értékek mentén berendezett emberi élet. A hit az ember belsejében megszülető titok. Ennek vannak látható külső megnyilvánulásai. A külső keret segít megtartani a belső törékeny cserépedény tartalmát, de önmagában nem elég, nem is pótolja azt. Az előadó az alapvető kérdések tisztázását szorgalmazta: Mi a keresztyén hit? A hit hogyan határozza meg, szabályozza és szövi át az emberi cselekvést és együttélést? A mai kultúra alapoz-e a keresztyén hitre és a belőle fakadó összetartó erőre, a mai kultúránknak része-e a keresztyének közössége? Van-e a hitnek közösséget összetartó ereje, vagy visszaszorul az egyéni, magánéleti szférában?

Az előadást hosszas vita követte. Fülöp István szerint fejére kell állítani az alap és a felépítmény fogalmát. Nem igaz az, hogy a jó gazdaság az alap, és majd arra épül a kultúra. A nagy népek és nemzetek történelme igazolja, hogy előbb egy erős hit és kultúra jött létre, és azt követően erősödött meg a gazdaság. Végh Balázs Béla úgy vélte, hogy a hithez ismeretek szükségesek, és ismereteket csak rendezett családokban lehet szerezni. A hit nem a kultúra része, hanem az életünk része. Dénes István szerint a hit teológiai szempontból isteni eredetű. Világi szempontból nézve a hit része kell legyen a kultúránknak, mert ha a kultúra nem isteni eredetű, akkor nincs alapja.

A továbbiakban még jó néhány vélemény elhangzott a témával kapcsolatosan. Kánya Zsolt úgy vélte, hogy az identitástudatunkat kell megerősíteni. Mutassuk meg gyermekeinknek, mit jelent magyar reformátusnak lenni. A nemzet megmaradásának záloga a hit. Nem szabad eltávolodni a gyökerektől. Mi történik hitünkkel, ha elveszítjük anyanyelvünket? A vegyes házasságok nagyon károsak a nemzet számára, mert ilyen esetekben sokan megőrzik a vallásukat, de elveszítik a hitüket.

A tanácskozás után a történelmi Szatmár megyéből összegyűlt lelkipásztorok barátságos labdarúgó-mérkőzést játszottak.

Elek Gyögy