Szatmárnémeti

A Hetei Pincészet kapta a nagydíjat

2012.05.14 - 11:01

Május 12-én ünnepi körülmények között adták át a Nemes borok IX. Megyei Versenyének díjait. A versenyen a megye valamennyi térsége képviselve volt és mindenhonnan kiváló nemes borok érkeztek.

 

„A borverseny — a nemes szőlő természetes ösztönzője” volt a jeligéje a Nemes borok IX. Megyei Versenyének, amelyen a megye szinte valamennyi borásza részt vett, hogy megmérettesse az általa készített borokat. A díjátadó gálán a főszervező Szatmár Megyei Agrárkamara részéről dr. Scholtz Béla ismertette a verseny jelentőségét, majd átadta a szót Csehi Árpádnak, a Szatmár Megyei Tanács elnökének, a borverseny fővédnökének, aki kifejtette, hogy mérföldkő ez a verseny a szatmári borok történelmében. A szatmári borok már nem csak a térségben, hanem nagy részük az ország határain kívül is elismertek, tehát büszkék lehetünk a szatmári borokra. Ilyés Gyula, Szatmárnémeti polgármestere szerint a szatmári pálinka mellett ezentúl a szatmári borok is népszerűsítik a megyét. Ez annak köszönhető, hogy fejlődik a borkultúránk. Dorin Popa professzor, egyetemi tanár, a Borkóstolók Országos Egyesületének alelnöke több éve részt vesz a Szatmár megyében szervezett borversenyeken, az eddigi tapasztalati alapján bátran kijelentette, hogy jelentős fejlődés ment végbe a megye borkészítésében. Most már vannak jó borok, ezentúl arra kell törekedni, hogy a szatmári borkészítők szervezzenek borfesztiválokat, mert a bort nem csak elkészíteni kell, hanem el is kell adni, amihez pedig népszerűsítésre van szükség.

 

Összegzés

Tizenöt arany–, huszonnégy ezüst– és huszonhat bronzérmet ítélt oda a zsűri a fehérborok, valamint négy arany–, hat ezüst– és négy bronzérmet a vörösborok kategóriájában a nemes borok Szatmár megyei versenyén. A nagy aranyat a krasznabélteki Hetei Pincészet vegyes vörösbora kapta, melyre a zsűri 95,60 pontot adott. Szatmár megyében az utóbbi évek során egyre többen foglalkoznak szőlőtermesztéssel és borkészítéssel, több tíz hektáron európai uniós finanszírozással telepítettek nemes szőlőt. A szatmári borok egyre ismertebbek, több borász már palackozott formában forgalmazza és juttatja el a határokon túlra is. A borversenyek jó lehetőségek arra, hogy minél szélesebb körökben megismerjék a szatmári borokat.

 

Aranyérmek

 

Fehérborok: Oláh János és fia (Túrterebes) — traminer, Hetei Pincészet (Krasznabéltek) — chardonnay barrique és muskotály, Májer István (Mezőfény) — vegyes, Ludróczki Sándor (Avasújváros) — bakator, Sebestyén Sándor (Szatmárhegy) — sauvignon blanc, Leiher Géza (Krasznabéltek) — traminer, sauvignon blanc és riesling rhein, Löchli Mihály (Csomaköz) — vegyes, Sporrer Josef (Halmi) — vegyes, Szakács Béla (Szilágypér), Pech Ferenc (Krasznabéltek), Bartos István (Avasújváros) — bakator, Weingut Bruttler (Krasznabéltek) — chardonnay barrique.

Vörösborok: Hetei Pincészet (Krasznabéltek) — vegyes, Jugrestan Adrian (Nagykároly) — merlot és cabernet sauvignon, Oláh János és fia (Túrterebes) — zweigelt, Leiher Géza (Krasznabéltek) — pinot noir.

Elek György