Belföld

A hazai munkavállalók több, mint fele váltana jövőre munkahelyet

Fotó: freepik.com
2023.11.27 - 10:40
A hazai alkalmazottak 56%-a tervezi az új évben a munkahelyváltást, ennek fő okai pedig a mérgező munkakörnyezet, az alacsony fizetés, illetve a ranglétrán való feljebbjutás hiánya a cégen belül - az „álommunkahelyet” változatlanul egy multinacionális cég keretében vélik megtalálni.

Az ejobs felmérésében résztvevő alkalmazottak 56%-a tervezi, hogy 2024-ben munkahelyet vált, 17%-a bizonytalan ezzel kapcsolatban, míg 27%-a teljesen meg van elégedve jelenlegi munkahelyével és eszébe sem jutna változtatni. Az új állást keresők főbb indokai leginkább a fizetéssel kapcsolatosak (59.7%), továbbá azt is említették, hogy nem látnak fejlődési lehetőséget a jelenlegi cégnél (56.9%), illetve szervezeti szempontból mérgező környezetben dolgoznak (42.3%). A munkavállalók harmada azt is megemlítette, hogy túl sokat dolgozik és kimerültnek érzi magát, 16.6%-uk elégedetlen azzal, hogy nem tud távmunkát végezni, bár szeretne, 10.2%-uk nem jön ki a közvetlen vezetőjével, míg 4.4% nem jön ki a munkatársaival. 

Arra a kérdésre, hogy milyen volt az idei év számukra, a válaszadók nagyrészt nehézként jellemezték. A válaszadók 23%-a kifejezetten nehéznek vélte az idei évet, ugyanennyien mondták azt, hogy tele volt kihívásokkal, míg 22% azt mondta, hogy a bizonytalanság jegyében telt az év. A válaszadók csupán 31%-a mondta azt, hogy az idei év jó volt. Azok közül, akiknek jó évük volt, 16% szerint ez a fejlődés éve volt, 8%-uknak pozitív és kellemes meglepetéseket tartogatott, míg 7%-uknak azért volt jó, mert könnyebbnek vélik, mint a 2022-es évet. 

„Nagyon világos, hogy az alkalmazottak és a jelöltek szivacsként szívják magukba mindazt, ami a piacon és azoknál a cégeknél történik, amelyeknek dolgoznak. Éppen ezért azt látjuk, hogy elég sok válaszadó beszél arról, hogy negatív hatással volt rájuk a gazdasági térben tapasztalható bizonytalanság, fokozott nyomást éreztek a munkahelyükön, voltak olyanok is, akik másodállást vállaltak" – mondja Bogdan Badea, az eJobs vezérigazgatója.

A válaszadók következő évi kívánságlistáján, a munkahelyváltáson kívül a fizetésemelés, az előléptetés, a hosszú távú otthoni munkavégzés, a saját vállalkozás indítása, a szakmai átképzés vagy az országon kívüli tevékenység is szerepel. 9%-uk szerint nincs okuk optimistának lenni 2024-et illetően.

„Még azoknak is vannak aggályaik, akiknek egyértelmű terveik vannak a következő évre, hogy 2024 milyen hatással lesz a munkájukra. 33% tart egy esetleges gazdasági válságtól, 17% attól, hogy csökkenhet a bevétele, 12% gondolja úgy, hogy kevesebb munkahely lehet a piacon. 7% említi, hogy esetleg nem kapja meg a kívánt előléptetést, 6% pedig attól tart, hogy elveszíti az állását. 22%-uk viszont optimista, mivel azt mondják, hogy nem félnek az új évtől” – teszi hozzá Bogdan Badea. 

A munkahelyváltásra készülők harmada számít arra, hogy egy-három hónapon belül talál új állást, 15% gondolja úgy, hogy ez három-hat hónapot vesz igénybe, és 19% bízik abban, hogy kevesebb mint egy hónapon belül sikerül. 24%-uk számára nehéz megbecsülni, míg 16%-uk úgy gondolja, hogy ez hat hónapnál hosszabb folyamat lesz, ezért is tétováznak a felmondást illetően.

Ami pedig az "álommunkát" illeti, a válaszadók 35%-a szerint az ideális munkáltató egy multinacionális cég, 18% szerint az az ideális munkáltató, aki lehetővé teszi a távmunkát, 16% szeretne egy kis cégnél dolgozni, 13% egy román cégnél, ugyanennyien egy országon kívüli cégnél dolgoznának, míg 5%-uk egy start-up céget, tehát egy most induló vállalkozást választana.

Szilágyi Kinga