Belföld

A Harag György Társulatról is szó esett a Magyar Tudomány Ünnepén

Bessenyei Gedő István igazgató a szatmári társulattal kapcsolatos kutatásait ismertette Marosvásárhelyen (Fotó: Harag György Társulat)
2022.11.15 - 11:14
Marosvásárhelyen, a Magyar Tudomány Ünnepén megszervezett előadássorozaton Bessenyei Gedő István társulatigazgató is előadást tartott. A színházi szakember a társulatalapításról, a hierarchia kialakulásáról és a nagybányai-szatmárnémeti társulat rendszerváltás előtti belső hatalmi viszonyairól értekezett a rangos szakmai fórumon.


Marosvásárhelyen rendezte meg a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 2007-ben alapított területi bizottsága, a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB) a Magyar Tudomány Ünnepét. A november 11-én, a Művészeti Egyetemen tartott konferencián idén a színháztudományé volt a főszerep: Kollár László Péter akadémikus (az MTA főtitkára) nyitóelőadását követően hat színházkutató tartott előadást. A rendezvényen a Harag György Társulat történetéről is szó esett Bessenyei Gedő István társulatigazgató, színházkutató előadása révén, amelynek címe: A tükör lázadása. Intézményesülés, hierarchizáció, hatalom a nagybányai-szatmárnémeti társulatban.

1953-ban, Nagybányán új romániai magyar társulat alakult a Nagybányai Állami Színház keretében (alapítását, 1948-ban, államosítási, intézményfelszámolási hullám előzi meg a vonzáskörébe tartozó tartományban, így a korábbi megyeközpontban, Szatmárnémetiben is). A társulatalapítók egyetlen osztályközösség tagjai voltak, akik saját, korábbi tanárukat, Harag Györgyöt kérték fel az új színházi műhely vezetésére. A társulat 1956-ban Szatmárnémetibe költözött (a Nagybányai Állami Színház Szatmári Magyar Tagozataként), egy évvel később pedig önállóan intézményesült (Szatmári Állami Magyar Színház néven). 1968-ban román tagozattal bővült és újra nevet változtatott az intézmény (ekkor veszi fel a máig használt Szatmárnémeti Északi Színház nevet).
Bessenyei kutatásában a társulat öndefiníciói, működési elvei, a rendezői színház szatmári modelljei szempontjából vizsgálta a társulat történetét, az intézménnyel szembeni, illetve az azon belüli hatalomgyakorlás kérdései mentén, különös tekintettel az utóbbi vonatkozásra. Az eddigiekben már jól dokumentált társulattörténet(ek) diskurzusát továbbgondolva, a társulatot nem mint egységes, közös akarattal bíró entitást tételezte, hanem olyan munkaközösségként szemlélte, amelyet folyamatos átrendeződésben lévő belső hatalmi viszonyok strukturálnak, amelyek az intézményszervezést és a művészi munka gyakorlatát egyaránt meghatározzák, közös eredetpontjuk pedig az alapítás előtti, egyetemi évek diákközösségéhez, annak belső heterarchiájához és felszín alatti hierarchiájához, illetve a tanár-diák viszonyt jellemző státuskülönbségekhez is visszavezethetőek.

hirek/2022/november/szinhaz2.jpg

A társulatigazgatón kívül olyan színháztudósok tartottak előadást az ünnepen, mint Ungvári Zrínyi Ildikó, a KAB színháztudományi szakbizottságának elnöke és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem színháztudományi tanszékének vezetője, Bartha Katalin Ágnes, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karának aldékánja, illetve Nagy Imola, Csizmadia Imola és Albert Mária, marosvásárhelyi színházkutatók. A könyvbemutatót és tudományos díjátadót is magába foglaló ünnepi rendezvényt a Kolozsvári Akadémiai Bizottság elnöke, Gábor Csilla nyitotta meg, a rendezvény végeztével pedig ugyanő mondott zárszót.

A magyar tudomány ünnepét 2003 óta ünneplik meg hivatalosan, november 3-án, a Magyar Tudományos Akadémia központi rendezvényén, majd az ezt követő időszakban számos területi bizottság, egyetemi és tudományos szervezet keretében is, arra emlékezve, hogy gróf Széchenyi István ezen a napon ajánlotta fel birtokainak egy évnyi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság megalapítására, lehetővé téve ezáltal a Magyar Tudományos Akadémia intézményének létrejöttét, a magyar nyelvű tudományosság intézményesülését. 

Közlemény

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Rendkívüli gyermeknapi előadásra készül a társulat

Rendkívüli gyermeknapi előadással kedveskedik a család aprajának és nagyjának a Harag György Társulat. Június elsején a Szakszervezetek Művelődési Házában lesz látható 17 órai kezdettel a társulat Gengszter nagyi című mesejátéka, Nagy Regina rendezésében.
Szatmárnémeti

Rangos magyarországi fesztiválon az Interaktív

Az idén tizenötödik alkalommal megszervezett Deszka Fesztiválra készül a szatmárnémeti Harag György Társulat. A Magyarország egyik legnagyobb színházi eseményének számító fesztiválon idén is a kortárs magyar drámát ünneplik.
Szatmárnémeti

Amphitryon – az évad második nagyszínpadi bemutatója

November 24-én 19 órától tartotta az évad második nagyszínpadi bemutatóját a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata.