Békési Nóra pszichológus, egyesületi vezető hírportálunk érdeklődésére elmondta, amióta az egyesület megalakult, a tehetséggondozás mellett a prevenciót tekintik fő profiljuknak. „Tevékenységeinkkel eddig már felhívtuk a fiatalok figyelmét például az egészséges táplálkozásra vagy a rendszeres alvás fontosságára. A mostani akciónkkal más, a már megszokottaktól eltérő szempontból kívánjuk megközelíteni az iskolásokat érő erőszak jelenségét” – részletezte a szakember.
A most célul kitűzött prevenció a szakmai szóval bullyingnak nevezett, a fejlődő lélekre igen káros következményekkel járó, összetett folyamatok megelőzésére fekteti a hangsúlyt. Tréning formájában, egyelőre iskolákon kívüli tevékenységek segítségével valósul meg. Az egyesület szakembere szerint sajnos a zaklatás, a kiközösítés, a verbális vagy a fizikai agresszió szinte mindennapos jelenség a fiatalok körében. Ha felhívjuk a figyelmüket a negatív következményekre, és lehetőséget biztosítunk számukra a téma alaposabb megismerésére, ez a folyamat is lehet a prevenció része. „Meghirdettünk egy saját pályázatot V-VIII osztályos diákok számára, amelyre a jelentkezők egyénileg vagy maximum négyfős csoportban nevezhetnek be az általuk készített plakáttal” – tette hozzá Békési.
A Készítsetek felhívó jellegű plakátot az iskolai zaklatás, bántalmazás ellen! címmel meghirdetett felhívásnak eleget téve a jelentkezőknek saját lehetőségeik szerint kell informálódniuk, felkészülniük, és elkészíteniük a kampányanyagukat. A kaplonyi egyesületi vezető sajnálatát fejezte ki azért, mert még nincsen saját prevenciós irodájuk, így a környező települések tanintézményeiben próbálnak meg mindent megvalósítani, amit eszközeik lehetővé tesznek a számukra. A közeljövőben szakmai előadást is terveznek, amelyen Békési pszichológusként dolgozza majd fel a témát a szülőknek és a pedagógusoknak. Az iskolai zaklatásról tartott felhívó-kampányuk során mindenképpen el szeretnének jutni a diákokhoz is, azért folyamatosan kapcsolatban állnak a tanintézményekkel. A kaplonyi iskola vezetése például nagyon nyitott ebben a kérdésben, és jó partnernek bizonyul.
Az elkészült pályaműveket, – amelyek majd segítenek a megelőzésben, felhívják a figyelmet a zaklatás következményeire, azok súlyosságára, illetve szembesítik a bántalmazókat tettükkel, –az egyesület kaplonyi székhelyén lehet leadni, vagy Békési saját pszichológusi irodájába is bevihetők, illetve a kaplonyi iskola épületében leadott munkákat a tanintézmény is eljuttatja a pályázat kiíróihoz. Emellett digitálisan is be lehet nevezni a Szivárvány Egyesület elérhetőségein. Már érkeztek be munkák, árulta el a koordinátor, aki szerint A 3-as méretben fogadják a pályázatokat legkésőbb október 15-ig. A plakátok hátoldalán, leírásában meg kell jelölni a készítő/készítők teljes nevét, a csapat megnevezését.
A határidő lejártáig beérkezett pályaműveket öttagú bizottság értékei és hirdet majd győztest. A nyertes 400 lej értékű pénzjutalmat vihet haza, az általuk készített munka pedig a Nagykárolyban és a környező településeken működő oktatási intézményekbe is eljut majd. A beérkezett munkák minősége függvényében a szervezők különdíjak odaítéléséről is dönthetnek, amelyeket ajándékcsomagok formájában képzelnek el.
Végh Balázs