Az ünnepet igazán meghitté teszi a gyertyaláng, a szikrázó csillagszóró, s az új év örömét hirdeti a tűzijáték, de ne feledjük: a tűzzel játszani veszélyes!
A karácsonyi ünnepkör elengedhetetlen kelléke a fény, a láng, és bár unalomig halljuk, ismerjük a jó tanácsokat, az ünnepi hangulatban hajlamosak vagyunk megfeledkezni róluk, s a karácsonyfa, a hangulatvilágítás, a nem biztonságos égősor, a csillagszóró vagy a tűzhelyen felejtett étel mind könnyen lakástűzhöz vezethet, ha óvatlanok vagyunk. Ahogy telnek a napok, a meleg szobában kiszáradó karácsonyfa egyre tűzveszélyesebbé válik, és különösen veszélyesek a száraz ágak és tűlevelek, előbbieket inkább vágjuk le, a műfenyőre pedig egyáltalán ne tegyünk gyertyát, csillagszórót, s fényfüzért is csak módjával! Valódi fenyő esetében a gyertyákat ne a sűrű ágak közé csíptessük, hanem a ritkásabb helyeket, az ágak végét válasszuk, és a csillagszórót is inkább ide akasszuk, a műanyagból vagy könnyen gyúló természetes anyagokból (pl. szalmából, csuhéból) készült díszektől, girlandoktól-angyalhajtól minél távolabb! A gyertyák stabilan legyenek rögzítve, és ne engedjük teljesen leégni azokat, de elfújni se felejtsük el a lángot az éjféli misére való indulás előtt, s mindig győződjünk meg róla, hogy teljesen eloltottuk azt a fán és az asztali/hangulat-gyertyatartókban is, illetve hogy áramtalanítottuk a fényfüzért! Általánosan érvényes szabály, de ebben az időszakban különösen fontos, hogy a gyufát vagy öngyújtót zárjuk el a gyermekek elől, akiket teljesen elvarázsol a gyertyaláng és a sziporkázó csillagszóró, s szívesen gyújtanák meg újra, a felnőttek nélkül is. A bevizsgálatlan, hazai forgalmazási engedéllyel nem rendelkező elektromos díszégősorok zárlata, elektromos műszaki meghibásodása ugyanolyan tűveszélyes, mint az égő gyertya. Bármennyire szeretjük is, inkább ne tegyük fel a fára a régi, gyenge minőségű vagy éppen Kínában gyártott szuperolcsó, szupergagyi termékeket, amelyeknél a tűzbiztonság fontossága nagyjából az utolsó helyen szerepelt!
A mámoros szilveszter napján, de már karácsonytól kezdődően szikráznak a csillagszórók, robbannak az illegális petárdák, csillognak, villognak a tűzijátékok. A tűzijátékok felhasználásakor figyeljünk arra, hogy a csillogó-villogó részecskék merre repülnek, azokat ne irányítsuk lakóházak, épületek, gépkocsik felé, hiszen a visszahulló égő részecskék éghető anyagra hullva tüzet okozhatnak, megsérthetik a személygépjárművek festését, fényezését. Az alapvető tűzvédelmi előírások megszegésével egy élet munkája semmisülhet meg, válhat a tűz martalékává néhány perc alatt, hiszen a legnagyobb körültekintés ellenére keletkezhet tűz a lakásunkban, különösen ebben az ünnepi időszakban. A kezdődő tüzek azonnali eloltásában — a tűzoltók megérkezéséig — nagy segítséget nyújthat a nagy méretű takaró, szódásszifon, szénsavas italok, de figyeljünk oda az égősor, az elektromos készülékek áramtalanítására is, amennyiben azt még lehet, hiszen áram alatt álló elektromos berendezéseket és környezetükben lévő tárgyakat nem szabad vízzel oltani, mint ahogy a konyhában égő olajra is szigorúan tilos vizet önteni, mert a tűz nem elaludni, hanem a szétfröccsenő olajjal terjedni fog.
Szabó Kinga Mária