Szatmárnémeti

A gyermekrák elleni küzdelem világnapja

2021.02.15 - 10:22

A szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány Reménysugár programja tizenkilenc éve nyújt segítséget olyan gyermekeknek, akik daganatos betegségekben szenvednek, illetve rehabilitációjukban is segédkezik. A programról, illetve a segítségnyújtási folyamatokról Koczinger Tibort, a Hans Lindner Alapítvány elnökét kérdeztük.

„Mi nem orvosi kezeléseket biztosítunk, mi nem pénzt gyűjtünk, és fontos megjegyezni, hogy nem ezek az elsődleges feladatai a Reménysugár programnak. Ilyenkor sokan azt gondolják, hogy elsősorban pénzre van szüksége az érintett családnak. Ez nem igaz. Elsődlegesen figyelmet és szeretetet igényel, hogy amikor az orvos elmondja, hogy mire van szükség, akkor tudjon cselekedni. Erre számos lehetőség van azáltal, amit a Reménysugár program nyújtani tud. Minden egyes családban, ahol ne adj' Isten felüti a fejét a betegség, eluralkodik a pánik, és nem tudják, hogy mit tegyenek. A családok traumaként élik meg a kialakult helyzetet. Ez így van rendjén. Ezért vannak ilyenkor a jó barátok, a kollégák, illetve családtagok, akiknek a helyén kell legyen a szívük és az eszük. Tudniuk kell, hogy ilyenkor segítségül kell hívni azokat, akik már régóta ott állnak a gyermekek mellett. És most már nem csak a Reménysugár program mint jogi támasz áll a gyermekek mellett, hanem az a rengeteg család, akik már átestek a nehézségeken. Elsősorban ezekkel a családokkal hozzuk össze a bajbajutottakat, hiszen ők a hiteles segítség. Aztán kezdetüket vehetik az orvosi kezelések is. Hasonlóképpen járunk el a betegség leküzdését követő időszakban is. Fontos tudni, hogy annak a személynek, aki gyógyultnak vagy tünetmentesnek van minősítve, továbbra is szüksége lehet segítségre, a kezelések miatt ugyanis számos év kimarad az életükből, amelyeket feltétlenül pótolni kell. Támogatni kell továbbá az érintetteket abban, hogy fel tudják dolgozni a betegség okozta traumát, nem csak a meggyógyult gyermek, hanem az egész család. A segítségnyújtás ezen ágazatát igyekszünk az idei évben az eddigieknél még jobban érvényesíteni. Tizenkilenc év alatt sikerült egy jól működő módszertant kialakítanunk, amelyet szakemberek segítségével tudunk kivitelezni. Az idei évben is szervezünk programokat azért, hogy a támogatott gyermekek közösségi élményekben részesüljenek” — fogalmazott Koczinger Tibor a Reménysugár program céljáról.

Szatmár megyéből jelenleg is több daganatos betegséggel diagnosztizált gyerek és fiatal kapcsolódik a Reménysugár programhoz. A Hans Lindner Alapítvány, más megyebeli alapítványokkal együtt a CCCC (Coaliţia pentru Cauza Copilului cu Cancer) országos szövetség összeegyeztetett programjaiban vesz részt. Ennek köszönhetően a Reménysugár program munkatársai folyamatosan naprakész információkkal rendelkeznek az aktuális lehetőségekkel kapcsolatban, és gyors útbaigazítással szolgálhatnak azok számára, akiknek a családjában jelentkezett a baj.

A koronavírus-járvány nagymértékben korlátozta a személyes találkozásokat. A Hans Lindner Alapítvány a Varázs Postaláda nevezetű programjának keretén belül bárki üzenhet a kis harcosoknak, hiszen számukra is elengedhetetlenek a bátorító szavak és a megfelelő lelki támasz. A Varázs Postaláda program keretén belül bárki eljuttathatja üzenetét a gyermekeknek. A leveleket az alapítvány székhelyén, a Ceahlăului utca 38-as szám alatt adhatják le február 14–19. között. A küldeményeket a kolozsvári onkológiai intézetben kezelt gyermekekhez juttatják el.

Kallós András

Fotó: Archív felvétel (Facebook/Hans Lindner Alapítvány, 2014)

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A Lindner alapítvány akciói az aktív szolidaritás jegyében

Ma van a gyermekrák elleni küzdelem világnapja. A Hans Lindner Alapítvány évente megemlékezik erről a napról, idén „Váratlan ajándék” akciót szervezett, és „meglepetéseket” tartalmazó csomagokat juttatott el a kolozsvári onkopediátriai osztályon kezelt gyerekekhez.
Szatmárnémeti

Főtt étel, fűtött szoba — a Lindner Alapítvány akciója lélektől lélekig

Mindannyian tudjuk, hogy a december az ajándékozásoktól hangos, de a Hans Lindner Alapítvány számára ez sokkal többet jelent az ajándékoknál. Ez az az időszak, amikor több reményt és melegséget kell juttatni a rászorulókhoz, együttérző jó cselekedetekkel.
Külföld

Egy vérből vagyunk jótékonysági futás

A jótékonysági futás fő kezdeményezője a Nagykárolyban született, de hosszú évek óta Magyarországon élő Gui Angéla. A menet tegnap rajtolt Budapesten, majd 6 nappal és 600 kilométerrel később ér célba a Magyarfülpösön található Szórványkollégiumban.