Nagykároly

A grófi idők pompáját idézné

2013.01.25 - 09:03

Finiséhez érkezett a nagykárolyi Károlyi-kastély parkjában helyet kapó üvegház munkálatainak kivitelezése. Az üvegház növényvilága az egykori pálmaházat, növénygyűjteményt idézi.

Zömében Olaszországból beszerzett egzotikus növények alkotják majd a hagyományosabb fajták mellett a közelmúltban kialakított üvegház növényvilágát, tájékoztatta lapunkat Adorján Csaba, Nagykároly főkertésze. Mint ismeretes, Nagykároly a magyarországi Géberjén önkormányzatával közösen vett részt abban a határokon átívelő HU-RO-s projektben, melynek eredményeképpen egy üvegházzal és egy tágas filagóriával gyarapodott a Károlyi-kastély parkja. Az erre a célra elköltött, közel 320 000 euró cseppet sem mondható kevésnek, s ebből az összegből mintegy 40 000 eurónyit a ritkább növényfajták beszerzésére fordítottak.

„Nagyon korszerű hőcserélő rendszerrel működtetett üvegház készült itt el, mely tulajdonképpen klímaként funkcionál az elkövetkezőkben: télen kellő mértékben fűt, nyáron pedig majd hűt. Mindeközben külön vezérlése van annak is, ha a páratartalom nem lenne megfelelő a virágok számára. Ez utóbbi esetben gépi irányítással nyílnak majd az ablakok, hogy a megfelelő szellőzés is biztosított legyen, és a párásító rendszer is azonnal működésbe lép, amennyiben a levegő nedvességtartalma nem az előírtaknak megfelelő” — mondja Adorján Csaba főkertész. Az üvegház belsejében egyelőre csak néhány pálma, egy banánfa és néhány olyan növény található, melyeknek a benti klíma megfelelő. Többek között például egy kivibokor is. A napokban zajlik a beültetés, s ha minden a tervek szerint alakul, egy hét alatt kész lesz a berendezés. Amint azt a főkertésztől megtudtuk, komoly esély van arra, hogy a nagykárolyiak a helyben termett banánokat és citrusféléket megcsodálhassák. A projektben való részvétel helyi tanácsi egyébként az volt az egyik nyomós érv, hogy az üvegháznak köszönhetően az iskolások is figyelemmel kísérhetik majd olyan növények fejlődési szakaszait, melyekkel eddig csak a tankönyvekben találkoztak.)

„A városi kertészet üzemelteti tovább a már berendezett üvegházat, ránk vár az a munka, hogy a növényeket a legmegfelelőbben gondozzuk. Karácsonyi Károly biológus — aki a kastély dendrológiai parkjáért felel önkéntes alapon — elképzelései, tervei alapján állították össze a növények listáját, a város projektben való részvétele, az ezzel kapcsolatos munka pedig Kiss István érdeme” — nyilatkozta Adorján Csaba.

A későbbiekben, a grófi család idejéből megmaradt képeket használva mintaként, egyes növényfajokat kihelyeznek majd a nyári időszakban, télen pedig visszakerülnek az üvegházba. Több növényt a napokban helyeznek el az üvegház földjébe, így például az olajfát és a pálmákat, így jobban fejlődnek majd, mint ha cserépbe lennének kényszerítve. „Az alapötlet az volt, hogy a régi grófi pálmaházat idéző üvegházat alakítsunk ki. Remélhetőleg sikerrel jár elképzelésünk” — nyilatkozta Nagykároly főkertésze.

A grófi kert a történész szemével

Milyen is volt valójában ez a híres grófi kert? Hogy alakult sorsa a történelem során? S vajon miért lenne üde színfoltja a parknak az üvegház? — ezekkel a kérdésekkel fordultunk a Nagykárolyi Városi Múzeum igazgatójához, Hágó Attila Nándorhoz.

„A nagykárolyi kastélyhoz tartozó kert több száz éves múltra tekint vissza. A nemesi családok szívesen vették körül kastályaikat kertekkel. Kolostorkertek mintájára, a ház mellett volt gyümölcsös, zöldséges, füvészkert. Ehhez hasonlót kell itt Nagykárolyban is elképzelni. Az első biztos adatok arról, hogy létezett egy kastélykert, az 1600-as évekből fennmaradt dokumentumokban találhatók” — taglalja a kastélykert parkjának történetét az igazgató.

Mint mondja, a későbbi feljegyzések már arról szólnak, hogy Károlyi Sándor itáliai útjairól különböző növénykülönlegességeket küldött haza feleségének, de van írásos nyoma annak is, hogyan került a park növényei közül jó néhány a zsibói Wesselényi-birtokra is, valamint más nemesi kertekbe, sőt még Budapestre is.

1757-ben egy kapisztránus barát a vár tövében elterülő varázslatos kertről számol be úti jegyzeteiben. Nála már olvasható részletes beszámoló arról, hogy az akkori vár mely részében milyen növények kapnak helyet, s azok elrendezéséről is van feljegyzés. „Rengeteg aloe vera volt a parkban, nagyon sok leírásban olvashatunk minderről. De ezeken kívül nemes fák, az akkori időszakban igencsak különlegességnek számító növények is helyet kaptak a parkban. Nagyszabású átalakításokra az 1700-as évek végén került sor, amikor a mai dendrológiai park alapjául szolgáló angol kert került kialakításra. Boda György neves bécsi kertészmérnököt bízta meg a kert arculatának tervezésével a grófi család. A kastélynak biztosan volt üvegháza, pálmaháza az 1800-as évek elején is. Ide tartozott a kertészlak is, valamint több melléképület. Pontos helye mindennek nem ismert sajnos, annyit tudunk valószínűsíteni, hogy a jelenlegi üvegház környékére tehető mindez, a víztoronyhoz közel” — mondta Hágó.

A kastély kertjét nagyon sok kertész gondozta. Egy egész kertészdinasztia élt a grófi család ideje alatt itt, s tekintve a közel tízhektárnyi területet elfoglaló parkot, valószínűsíthető, hogy volt munkájuk bőven. Mint azt Hágó Attila Nándortól megtudtuk, még ma is él a Grabovszki nevet viselő kertészcsalád egyik leszármazottja, akinek ősei a Károlyi-grófok kertjét gondozták Nagykárolyban. A ma hetven-valahány éves úr elmesélte a múzeum igazgatójának, hogy ő gyerekként járt a Károlyi-kastélyban, amikor még nagyapja gondozta a parkot, és ő szolgált felvilágosítással az egykori pálmaház pontosabb helyéről is.

A parkot az ötvenes évek második felétől nyitották meg a nagyközönség előtt. A hetvenes években kapta a „dendrológiai park” titulust. Azóta kisebb-nagyobb átalakításokat hajtottak itt végre, Karácsonyi Károly biológus, természettudós szakvéleményére alapozva, aki mindig is szívügyének tekintette a park növényeinek védelmét.

A Károlyi-kastély parkja tehát hamarosan újabb ékességgel bővül, mely feltehetően ugyanannyi örömöt okoz majd a helybelieknek, mint a felújított kastély épülete. Remélhetőleg a Nagykárolyba látogató turisták számára is komoly vonzerőt jelent majd, akik közül páran más most is érdeklődtek a parkban zajló munkálatok iránt városnéző sétáik alkalmával.