Vidék

A gencsi tejtermelők megélhetésével játszik a DSVSA

2013.03.16 - 10:06

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) kedden bezáratta a gencsi tejcsarnokot. Az ügy 23 termelőt érint, közülük soknak ez az egyedüli kereseti lehetősége.

Több gencsi tejtermelő napok óta tehetetlenül vár, hiszen a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) kedden lakatot tett a helyi tejcsarnok ajtajára. Az igazgatóság egy pecséttel ellátott írott értesítést is eljuttatott a tejcsarnok vezetőjéhez, mely szerint felfüggesztik a tej átvételét a tejmintákon végzett laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek megerősítéséig. A vizsgálatokat viszont már végrehajtották az Unicarm Kft. laboratóriumában, és amint az kiderült, a gencsiek teje nem tartalmaz aflatoxint, tehát fogyasztható. Valami miatt az igazgatóság viszont mégsem jelzett vissza a gencsi tejcsarnok vezetőjének, Szántó Csabának, annak ellenére, hogy megígérték: péntekig írásban kapnak választ arra, hogy újra lehet-e nyitni a csarnokot. A helyi tejtermelők elmondása szerint a fentebb említett cég a helyi farmoktól, szám szerint öttől továbbra is átveszi a tejet, csupán azoktól a termelőktől nem, akik a tejcsarnokon keresztül értékesítik a tejüket. „Beszéltünk az Unicarm aligazgatójával, aki elmondta, hogy átvenné a tejet, de az igazgatóság ezt nem engedélyezi. Ezért felhívtuk dr. Corneliu Ceicát, a DSVSA igazgatóját, aki viszont azt mondta, hogy értesítést kaptak az Unicarmtól, hogy a tej nem megfelelő, ami nem lehet igaz, hiszen a vizsgálatok negatívak voltak. Egész Szatmár megyében nem találtak fertőzött tejet” — nyilatkozta a tejcsarnok vezetője, aki hozzátette, hogy az Unicarmmal mindig is jó kapcsolatot ápoltak, sosem volt fennakadás az együttműködésükben. „Itt állunk napok óta tehetetlenül. Percenként csörög a telefonom, a termelők hívnak, hogy lehet-e már vinni a tejet? Sajnos, nem tudok válaszolni erre a kérdésre” — mondta a csarnokvezető, majd hozzátette, hogy több család megélhetésével játszik az igazgatóság: „Az ügy összesen 23 helyi termelőt érint, háromnegyedüknek ez az egyedüli kereseti lehetősége, így nem csoda, hogy komoly viszály kezd kialakulni a tejtermeléssel foglalkozó családok között”.

A tejcsarnok vezetője elmondta: nemrég kiderült, hogy egy helyi lakos, aki feltételezhetően jó kapcsolatban áll a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetőjével, egy új tejcsarnokot akar beindítani a településen. „Nem csoda tehát, hogy felmerült bennünk a gyanú: ez lehet az oka a tejcsarnokunk bezárásának. De így is a termelőkön csattan az ostor, akik nem tudják, mihez kezdjenek az összegyűlt tejmennyiséggel, hiszen nagy részüknek nem áll módjukban megfelelő körülmények között tárolni azt” – jegyezte meg Szántó Csaba.

Fogyaszthatóak a tejek

A realitatea.net internetes hírportálon éppen pénteken jelent meg egy közlemény, amely szerint az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Ügynökség (ANSVSA) fogyaszthatónak minősítette az összes forgalomba hozott tejet az országban. A kelleténél nagyobb mértékű aflatoxinnal fertőzött tejet, amely mindössze 0,2 százalékát képezte a napi 20 ezer tonna forgalomba hozott tejmennyiségnek, karanténba helyezték megsemmisítés céljából — mondta csütörtökön Vladimir Mănăstireanu, az ANSVSA alelnöke.

Ifj. Deák Endre