Két utcai pálya és egy botrányízű Kanadai Nagydíj után épített pályán folytatja a világbajnoki idényt a Forma–1 mezőnye.
Igaz, a Francia Nagydíj kiváló muníciót szolgáltathat új konfliktusok, panaszok, izgalmak követésére, de egy darabig nem szabadulhatunk a montreali utózöngéktől, ugyanis a Ferrari új bizonyítékokra hivatkozva keresetet adott be a vitatott döntés felülvizsgálatára, ami a Paul Ricard (vagy más nevén Le Castellet) pályán történhet meg az ítéletet hirdető testület tagjaival.
Ott, ahol egyébként Sebastian Vettelhez tavaly a rajtnál okozott rombolásért szintén hozzávágtak egy büntetést.
A Francia Nagydíj tízéves kihagyás után tavaly tért vissza a világbajnokságba. Az 5,8 kilométeres aszfaltcsíkon időmérőn 1:30, versenyen 1:35-1:37 körüli idővel értek körbe a legjobbak. A helyszín szöges ellentéte az előzőek többségének, hiszen hatalmas sík terepre épült, elképesztően nagy bukóterekkel. Azonban nem tanácsos kilátogatni rájuk, mert a kék festésű rész különleges érdes anyagból készült, nagyon dörzsöli a gumikat.
Bottas képes visszavágni?
A szezon során most először kezd aktuálissá válni a korábbi évekből ismerős kérdés: Valtteri Bottas képes megszorongatni a látszólag egyre jobban lendületbe jövő Lewis Hamiltont? A Mercedes finn versenyzője a bakui győzelme után Barcelonában az időmérőn legyőzte csapattársát, Monacóban szintén közel került ehhez, de Kanadában csak bottal ütötte a nyomát, zsinórban három futamon vereséget szenvedett a brittől, a hátránya már 29 pont a tabellán.
Hamilton pajzsát persze iszonyatosan nehéz megrepeszteni, ráadásul innentől tradicionális pályák következnek viszonylag kevés buktatóval. Ha a címvédő az utolsó hiányzó darabot is végleg megtalálja és beilleszti a tökéletes teljesítmény összerakásához, és az időmérőkön is stabilan hozza a formát (eddig ezt érezte a hiányosságának), nem sok izgalom marad.
Mi lesz a Ferrarival?
A tradicionális pályán módunk lesz megfigyelni, javult-e bármennyit a Ferrari az aerodinamikával és a gumikezeléssel. Ahogy számíthattunk rá, több újítást bevetnek. „Lesz pár frissítésünk, melyek hasznosak lesznek ahhoz, hogy meghatározzuk az autó fejlesztési irányát — mondta Mattia Binotto csapatfőnök. — Nem ez lesz az orvosság a bajunkra, de a kapott eredmények nagyon fontosak lesznek a következő lépésekhez.”
A hétvégén verőfényes napsütésre, 30 fok közeli hőmérsékletre lehet számítani, ez biztosan segíti a gumik felmelegítését, ahogy több tempós kanyar is. Ami feltűnő a rendelésben, hogy a Ferrari ezúttal kevesebb lágy gumit kért, mint a Mercedes és a Red Bull, és a közepessel lesz bővebb a választéka. Az aszfalt ezen a pályán közepesen érdes, a terhelés oldalirányban és összességében véve viszont majdnem a legerősebb kategóriába tartozik.
Ugyanakkor kérdés az, hogy a Ferrari leszorítóerőben, hogy vizsgázik – az utóbbi időben úgy nézett ki, a Mercedes autója most már mind a lassú, mind a gyors kanyarokban jobban megy az SF90-nél.
Program
Forma–1-es világbajnokság, 2019, 8. versenyhétvége, Le Castellet, Francia Nagydíj
Szombat, időmérőedzés (16 óra, Digisport, Telekom Sport, M4 Sport).
Vasárnap, 53 körös futam (16.10 óra, Digisport, Telekom Sport, M4 Sport).
A vb állása
Pilóták
1
Lewis Hamilton
brit, Mercedes
162
2
Valtteri Bottas
finn, Mercedes
133
3
Sebastian Vettel
német, Ferrari
100
4
Max Verstappen
holland, Red Bull
88
5
Charles Leclerc
monacói, Ferrari
72
6
Pierre Gasly
francia, Red Bull
36
7
Carlos Sainz Jr.
spanyol, McLaren
18
8
Daniel Ricciardo
ausztrál, Renault
16
9
Kevin Magnussen
dán, Haas
14
10
Sergio Pérez
mexikói, Racing Point
13
11
Kimi Räikkönen
finn, Alfa Romeo
13
12
Lando Norris
brit, McLaren
12
13
Nico Hülkenberg
német, Renault
12
14
Daniil Kvyat
orosz, Toro Rosso
10
15
Alexander Albon
tájföldi, Toro Rosso
7
16
Lance Stroll
kanadai, Racing Point
6
17
Romain Grosjean
francia, Haas
2
Csapatok
1
Mercedes AMG Petronas Motorsport
295
2
Scuderia Ferrari
172
3
Aston Martin Red Bull Racing
124
4
McLaren
30
5
Renault F1 Team
28
6
SportPesa Racing Point BWT
19
7
Scuderia Toro Rosso
17
8
Rich Energy Haas F1 Team
16
9
Alfa Romeo Racing
13
(gphirek.hu)