Szatmárnémeti

A forradalomhoz vezető út

2019.10.24 - 10:47

Tegnap, az 1956-os forradalom emléknapján a Szent István Kör a Szatmárnémeti Református Gimnázium dísztermében tartott megemlékezést.

Póti Eduárd történelemtanár, a gimnázium igazgatója nem kizárólagosan az 1956-os forradalomra építette fel az előadását, hiszen ezt teszik minden évben az előadók, amikor elmondják, mi történt a forradalom idején. Mivel előadás után az Árulók című filmet nézhették meg a résztvevők, inkább arra koncentrált, hogy mi vezetett oda, hogy 1956 októberében kitörjön a forradalom. Az előadó nem arra koncentrált, hogy politikailag mi vezetett a forradalom kirobbanásához, hanem arra, hogyan éltek azt megelőzően az emberek, milyenek voltak a családi kapcsolatok, mekkora volt a nyomás a mindennapi életben megfigyeléseken és egyéb diktatórikus eszközökön keresztül, amit az állam gyakorolt a mindennapi emberre, és hogyan vezetett ez oda, hogy gyakorlatilag valami mást akarjanak. Póti Eduárd arra a kérdésre is kerete a választ, mi lehet az oka annak, hogy nem volt más megoldás, mint a forradalom. Két lényeges dologra hívta fel a figyelmet. Az egyik maga a szabadság kérdése: hogyan lehet az embert megfosztani a szabadságától? A másik kérdés: hogyan lehet az embert megfosztani a méltóságától? A kommunista rendszer gyakorlatilag az emberek méltóságát próbálta meg elvenni. A méltóság egy olyan dolog, amit általában nem adnak fel az emberek, a magyarok se adták fel. Amikor mindent sikerül elvenni az emberektől, csak a méltóságuk marad, akkor felállnak, és azt mondják: változás kell következzen, akkor is, ha azért emberéleteket is fel kell áldozni — mutatott rá az előadó.

Az előadást követően a résztvevők megtekintették az Áldozat című magyar filmet, amely arról szól, hogy amikor elkezdik kiépíteni a diktatúrát, bármilyen módszereket használnak, mit jelent a társadalmi bizonytalanság, hogyan kanyarítanak kitalált történetek köré igazságot, és adják el azt úgy az embereknek, milyen volt a demokráciáról a kommunizmusra való átállás, és hogyan mutatkozott meg ez az egyszerű családok életében.

Elek György