Szombat délután a Kölcsey Ferenc Főgimnázium volt a helyszíne a #BARIKÁD című megmozdulásnak.
Kis híján megtelt a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díszterme szombat délután, ugyanis igazán sok fiatal érdeklődött és jött el az RMDSZ, a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés és a Kölcsey Ferenc Főgimnázium szervezésében megrendezett, #BARIKÁD nevet viselő slamelőadásra, amelyet a Nest fiatal művészei adtak elő.
Az esemény célja nem volt más, mint hogy a középiskolások az ünnepi beszédeken, versmondáson és koszorúelhelyezésen túlmutató alternatíván keresztül értsék meg az 1956-os forradalmat, egy olyan sajátos művészeti ágazat által nyerjenek bepillantást az ’56-os eseményekbe, amely könnyen emészthető, fiatalos és érthető módon mutatja be ’56 hangulatát.
A #BARIKÁD című megmozdulás a turnék során Marosvásárhely, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Sepsiszentgyörgy, Nagyvárad, Szatmárnémeti és Kolozsvár középiskoláinak falai közé igyekezett becsempészni október 23. életérzését, így elérhetőbbé téve a témát a fiatalok számára.
A szombati előadáson a szervezők előbb egy rövidke fekete-fehér filmet vetítettek a színpad függönyére, ami amolyan felvezetőként szolgált, megteremtve az előadás alaplégkörét, a forradalom érzésére hangolva a közönséget. Ezt követően a fellépők a slam műfaján át, egy sajátos perspektíván keresztül igyekeztek átadni a közönségnek az ’56-os forradalom eseményeinek számos részletét. Az előadásban megjelentek általuk írt saját szövegek, illetve olyan válogatott korhű naplójegyzet-töredékek, amelyek a forradalom idején születtek meg, és jól érezhető módon idézték fel a rettegés és elnyomás korát, kép- és hanghatások kíséretében.
Mind az öt fellépő 2–2 szövegrészlettel készült. Ezekben megelevenedtek Budapest utcái, a harc, gyermekek vagy éppen felnőtt férfiak és nők élményei, érzései.
A szervezők elmondták, hogy az előadással szerették volna felhívni a diákok figyelmét arra, hogy létezett egy 1956, amit nem szabad elfelejteni, szellemiségét tovább kell adni, ami sajátos, a fiatalokat megkapó módon is történhet.
Bajnai Botond