Szatmárnémeti

„A föld és az ember megmarad”

2015.09.21 - 10:01

Pénteken Szatmárnémetiben a római katolikus püspöki palota dísztermében mutatták be Váradi Péter Pál és Lőwey Lilla Erdély: Magyar Zsoltár — Dsida Jenő című irodalmi fotóalbumát. 

A könyvbemutatót szervező Muzsnay Árpád a kiadó nevében megköszönte, hogy a katolikus szatmári költőre a püspöki palota szép termében emlékezhettünk. Nm. és Ft. Schönberger Jenő megyéspüspök Dsida Jenő A föld és az ember megmarad című versét olvasta fel, ezt a verset gyakran idézi jegyeseknek, akiket házasságkötéskor az elhívatásra buzdít. Ha a mai magyarok ráébrednének az elhívatás fontosságára, teljesen más irányba haladna nemzeti közösségünk, fogalmazott a püspök. Láng Gusztáv irodalomtörténész Dsida szatmári éveiről beszélt. Sokat tudunk Dsidáról, de nagyon sok még a kutatnivaló. Szülővárosa megtartja emlékét a köztudatban, kialakult a Dsida-kultusz, ami önnevelés a szatmáriak számára. Láng Gusztáv azt kutatja, hogy van-e nyoma a városnak Dsida költeményeiben, hatott-e rá a város úgy, hogy élményeit megírja. Dsidát nem a szülői utasítás terelte az egyházi élet felé, hanem a szülői példa. A mai olvasók legjobban Dsida kereszténységére és a Psalmus Hungaricusra lehetnek büszkék. Született erdélyi költő volt, aki vállalta Erdély messianizmusát. Úgy volt a Nyugat második nemzedékének a tagja, hogy egyetlen verse sem jelent meg a Nyugatban. Az erdélyiség formálója volt, aki hitte, hogy az erdélyi magyarságot az erdélyi identitás fogja megváltani. Azt vallotta: „Mert én elmúlok/ és te is elmúlsz,/ de a föld és az ember megmarad”.

A fotóalbumot Lőwey Lilla irodalomkutató mutatta be. Az Erdély: Magyar Zsoltár — Dsida Jenő című irodalmi fotóalbumnak ez volt az első bemutatója. Elmesélte, hogyan járták végig azokat a helyeket, amelyeken kutatták a Dsida-emlékeket, fényképeket készítettek és eddig ismeretlen adatokat igyekeztek megtalálni. „Míg mások Nyugatra vágynak, mi visszanyúlunk a gyökerekhez” — jegyezte meg Lőwey Lilla. Dsida Jenő verseiből Soós Andrea előadóművész mondott el néhányat, a Psalmus Hungaricus olyan hatást gyakorolt a hallgatókra, hogy többen megkönnyezték.

Elek György