Szatmárnémeti

A fogyasztók világnapján

2013.03.15 - 11:01

1983 óta ünneplik március 15-én a fogyasztók világnapját, melynek alkalmából a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség munkatársai különböző akciókat szerveznek a megyeközpontban.

Szatmárnémetiben idén szórólapok osztásával és egy országos verseny megyei szakaszának megszervezésével ünneplik meg a fogyasztók világnapját. A témában tegnap sajtótájékoztatót tartott Maria Pintea, a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője. Mint elmondta, idei tevékenységeik a lakosok jogainak tudatosítására, valamint a panaszok megfelelő kivizsgálására összpontosulnak. Mint megtudtuk, elsőként 1983-ban említették március 15-ét a fogyasztók világnapjaként, a fogyasztóvédelem alaptörvényét pedig 1992 augusztusában fogadták el Romániában, sürgősségi kormányrendelettel. Ebből az alkalomból megfogalmazták a fogyasztók nyolc alapvető jogát is. A jogok között szerepel az élet- és egészségvédelemhez, valamint biztonsághoz való jog; a gazdasági érdekek védelméhez való jog; az információhoz való jog; a neveléshez való jog; a termékek és szolgáltatások eléréséhez való jog; a kártérítéshez való jog; a képviselethez való jog; és végül, bár a kormányrendelet nem tesz említést róla, az Alkotmány szentesíti az egészséges környezethez való jogot. Maria Pintea, a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetőjének elmondása szerit bármilyen probléma észlelése esetében ajánlatos, ha a fogyasztók első lépésben írásban hozzák az eladók/szolgáltatók tudomására a különböző termékekkel/szolgáltatásokkal kapcsolatos észrevételeiket, panaszaikat, és amennyiben ezek figyelmen kívül hagyják a jelzéseket, akkor keressék fel írásbeli kérvényeikkel vagy az elektronikus posta igénybevételével az illetékes intézményeket.

 

Panasz benyújtása

 

Mint megtudtuk, az a legfontosabb, hogy a panaszos pontosan tisztában legyen azzal, mi az általa vásárolt termék hibája, hiányossága, és milyen megoldás kínálkozik a hiba helyrehozatalára. Emellett fel kell mutatni minden olyan dokumentumot, ami a hiányosság vagy rendellenesség bizonyítására szolgál, beleértve a termék vásárlását igazoló nyugtát is. Az észlelt hibáról mindenképpen a legrövidebb időn belül értesíteni kell az illetékeseket, előbb az eladót/szolgáltatót, s ha ez nem jár sikerrel, a fogyasztóvédelmi felügyelőséget.

A fent említett jogokról és panaszeljárási módokról való tájékoztatás érdekében a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség munkatársai a mai napon a megyeközpont bevásárlóközpontjaiban (Kaufland, Real, Profi, Lidl) mintegy 160 szórólapot osztanak szét, emellett „A választás a te jogod” címmel megyei vetélkedőt szerveznek a George Emil Palade Élelmiszeripari Líceumban, melyen 5 középiskola és egy általános iskola 16 diákja vesz részt.