Szatmárnémeti

A fogvatartottak fele dolgozik a megyében

2015.02.27 - 09:00

A szatmárnémeti börtönben 556 személy tölti büntetését. Tavaly a fegyencek közül 251-en dolgoztak, ezáltal az intézményt 1,7 millió lejes bevételhez juttatták, számolt be Ioan Iuga.

A Szatmár Megyei Közrendért Felelős Területi Hatóság (ATOP) legutóbbi ülésén a Szatmár Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet igazgatója, Ioan Iuga számolt be fő tevékenységükről. Kiderült, hogy megyénkben 2009 óta csak férfiakat tartanak fogva. A börtön 664 ággyal rendelkezik — jelenleg 556 rabot tartanak nyilván. A gyűlésen elhangzott, hogy tavaly év végén 620 személyt őriztek, akik közül 251-en dolgoztak. A fogvatartottak foglalkoztatása iránt egyre nagyobb az érdeklődés a vállalkozók részéről, így míg 2009-ben alig 80–90 rab dolgozott, mostanra a fogvatartottak felének biztosítanak munkát. A kereset 40 százaléka megmarad a rabnál, a többi a börtön számlájára megy, illetve az államkasszába hozzáadott értékadó gyanánt. Az elmúlt esztendőben a fizetésekből 1,7 millió lejes bevételre tett szert a büntetés-végrehajtási intézmény, mondta Iuga, aki azt is elmondta, hogy ezt a pénzt az intézmény fenntartására, illetve a körülmények javítására fordítják. A fogvatartottak ezenkívül közösségi munkát is végeznek Szatmárnémetiben, amennyiben igény mutatkozik erre. A megyeközpontbeli börtön épületét 1886-ban avatták fel, akkor 150 férőhelyes volt, ám a sorozatos átalakításoknak köszönhetően most 664 ágyasra bővült. — Jelenleg nem mondható túlzsúfoltnak az intézmény, sőt elfogadható körülményeket tudunk biztosítani a fogvatartottaknak. Ezt támasztja alá az elmúlt héten a Nagyváradi Területi Ombudsmani Iroda képviselője által végzett ellenőrzés is. A börtön a központi támogatás alapján tartja fenn magát, ezért jól be kell osztanunk a számunkra kiutalt pénzalapot. Az országos sajtóhírekben megjelent 2500 lej/rab költségbe beletartozik a személyzet fizetése, a közüzemi számlák kifizetése, a tárgyalási kiszállások finanszírozása s az egészségügyi ellátás biztosítása. Ugyanakkor azt is el kell mondanom, hogy egy személy napi háromszori étkezésére 3,78 lejes költséget számolnak fel. Ezt teljesíteni nem egy túl egyszerű feladat — fogalmazott az igazgató.

A börtönbe vonulás mindenkit megvisel, ezért a 30 napos karantén idején többágyas cellákba zárjuk a rabokat, és szakemberek segítenek nekik feldolgozni az őket ért traumát. Eközben a törvény által előírt jogaikat és kötelezettségeiket is ismertetjük velük. Büntetésük letöltése idejére lehetőséget biztosítunk számukra a tanulásra: igény szerint írás-olvasás-oktatásra, gimnáziumi, illetve líceumi tanulmányok elvégzésére, ugyanakkor a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökséggel (AJOFM) együttműködve szakmai képzéseket is szervezünk, a keresettebb szakmák területén. A szabadulás előtti 30 napban felkészítjük őket a „kinti” életre, segítünk személyi igazolványhoz jutni, ha szükség van rá, illetve a családdal is felvesszük a kapcsolatot, hogy könnyebb legyen a visszailleszkedés. Sokszor halljuk a területi-közigazgatási egységek képviselőitől, hogy félnek a szabadlábra helyezett személyek közösségromboló hatásától. A jobb beilleszkedés és a visszaesés megakadályozása érdekében a szociális munkásoknak kellene többet tenniük. A mi hatáskörünk véget ér akkor, amikor a börtönkapun kiengedjük a büntetését letöltött személyt — összegzett Iuga.