Itthon vagy igazán értékes! — vallja a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány legújabb szlogenje. Koczinger Tibor, az alapítvány elnökének elmondása szerint az idei évtől nemcsak humanitárius, hanem ifjúsági programokkal is készül az alapítvány.
Új súlypontokat erősített meg tevékenységi palettáján a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány.
Az egyesület humanitárius tevékenységei mellett az utóbbi hónapokban igyekszik a fiatalok felé is fordulni, és megerősíteni azokat a tevékenységeket, amelyek által megerősítenék a fiatalok önértékelését.
Az elmúlt 20 év során, amióta az alapítvány Szatmárnémetiben tevékenykedik, a humanitárius tevékenységéről híresült el, viszont ennek további gyakorlása mellett szeretne néhány új ösvényt is kitaposni, amelyek arra szolgálnának, hogy segítő kezet nyújtsanak a fiataloknak az itthon történő boldogulásban.
Az idei év terveiről és az alapítvány frissen beindított programjairól beszélgettünk Koczinger Tiborral, az alapítvány elnökével, aki elmondta, hogy az alapítvány az idei évben öt súlypont megerősítésével szeretné gazdagabbá tenni azt a tevékenységi palettáját.
„Nem Hans Lindner úr dolga a szatmári számlák kifizetése, ő az alapítvány ittlétével segít, és azzal, hogy az alapítvány révén mi megmutathatjuk azokat a módszereket, amelyek segítségével ki lehet kerülni a gödörből, és egyenesen előre lehet haladni, hogy a problémák megoldódjanak” — fogalmazott Koczinger Tibor.
Létezik egy hálózat, vannak partner-civilszervezetek és -intézmények, amelyek akár szociális vagy egészségügyi problémákban, iskolai ügyekben is megoldást tudnak nyújtani.
Az alapítvány új szlogenje: Itthon vagy igazán értékes! Ennek érvényesítése érdekében az alapítvány öt olyan pillért dolgozott ki az idei évre és természetesen a jövőre vonatkozóan is, amelyek mentén elindulva a programokba bekapcsolódó fiatalok boldogulást nyernek, elsősorban idehaza.
Az első ilyen program a személyes képességek feltérképezéséről szól. Ennek célja a diákok segítése a tudatos pályaválasztásban. Az alapítvány munkatársai már nyár óta dolgoznak a program anyagán, amelyet a tanév második félévétől szeretnének beindítani. A program célja rávezetni a diákokat, hogy az idehaza megtanultakkal itthon lehetnek igazán értékesek. Érdemes a helyi gyökerű cégekkel karöltve itthon hatékonnyá válni. Ennek megvalósítására és gyakorlására számos csatornát készített elő és indított el az alapítvány, így máris 12 osztállyal került kapcsolatba, amelyekből a diákok örömmel kapcsolódtak be a felkínált lehetőségekbe. Ugyanakkor létrejött egy keretszerződés is a Szatmár Megyei Tanfelügyelőséggel, amelyben olyan közös érdekek lettek lefektetve, amelyek révén úgy a vidéki, mint a városi iskolákkal együttműködve pozitív eredmények születhetnek. A cél pedig a gyerekek hajlamainak és erősségeinek felszínre hozása, ami segíthet a majdani pályaválasztásban is. A programban részt vevő osztályok rendszeresen, kéthetente egyszer az iskolában gyakorolják a foglalkozásokat az alapítvány munkatársaival, az adott osztály osztályfőnökével, illetve az iskolai tanácsadóval közösen.
Az alapítvány második programja a kézműves műhelyek látogatásáról szól. A jelentkező osztályok egy-egy napot tölthetnek el az alapítvány műhelyeiben, ahol megismerkedhetnek és gyakorolhatják a kenyér- és tésztasütést, a kürtőskalács készítését, az asztalosságot, a bőrdíszművességet, a címketervezést, a szövést, a varrást, az agyagozást és kerámiakészítést. Ezek a gyakorlati foglalkozások végeredményben kiegészítik az iskolai elméleti oktatást, és gazdagítják a diákok látásmódját, világszemléletét. Az alapítvány teljes osztályok jelentkezését várja, illetve azok, akik korábban kipróbálták, heti rendszerességgel elmehetnek a foglalkozásokra, ha hosszú távon szeretnének foglalkozni valamelyik elsajátításával.
Jelentkezni az alapítvány honlapján lehet, egy kitöltésre váró űrlap segítségével.
Az alapítvány harmadik programja az Egy nap a farmon címet viseli. A műhelymunkákhoz hasonlóan a diákok itt is gyakorlati ismereteket szerezhetnek. A farmlátogatásokon ötödikestől tizenkettedikes korig vehetnek részt az iskolások. Az alkalmak során lehetőség nyílik a hagyományos vidéki munkák megismerésére és kipróbálására egy-egy falusi gazdaságban.
Az alapítvány olyan osztályok jelentkezését várja erre a vidéki kalandra, amelyek kíváncsiak a modern gazdálkodási módszerekre, és szívesen áldoznának egy napot ezek kipróbálására.
Az alapítvány természetesen gazdaságok jelentkezését is várja a programba.
A Hans Lindner Alapítvány negyedik programja a szatmárnémeti civil szervezeteknél való önkéntességről szól, amely révén a fiatalok élesben fedezhetik fel képességeiket.
A program egy internetes felület segítségével elősegíti az önkénteseket foglalkoztatni tudó civil szervezetek és az önkétességet vállaló iskolások és fiatalok találkozását. Az alapítvány weboldalán mindkét fél jelentkezhet.
Mint ötödik pillér, jól ismert már a szatmáriak körében a Fit for Life felnőttképző program. Ennek keretében számos nyelvkurzust, számítógép-kezelői és más tanfolyamot is kínál az alapítvány, amelyekről annak honlapján folyamatosan értesülhetnek az érdeklődők.
A programhoz tartozik továbbá a szakkollégium beindítása is, amely nemcsak szállásként, de sokoldalú tanulási környezetként is szolgálhat szakmatanuló fiatalok számára. A bentlakók kedvezményesen vehetnek részt az említett kurzusokon, sőt, az alapítvány szakmai érdemdíjjal is jutalmazza szorgalmukat.
Bajnai Botond