Belföld

A fiatalok munkába állását támogatják

2015.05.14 - 13:20

A munkaügyi tárca és az EB közös programjának célja, hogy minden 25 év alatti fiatal a tanulmányai befejeztével vagy a munkahelye elvesztését követő 4 hónapon belül állásajánlatot kapjon.

 

A Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) igazgatója, Simona Derşidan számolt be az Ifjúsági Garancia Programról, melyet a munkaügyi minisztérium az Európai Bizottsággal (EB) partnerségben indított.

A projekt lényege, hogy a 25 év alatti fiataloknak munkát adjanak, ennek érdekében 12 hónapos időszakra havonta 200 eurós és 500 lejes támogatásban részesülnek majd azok a cégek, amelyek vállalják, hogy az újonnan létrejövő munkahelyet másfél évig fenntartják. A projekt célja, hogy minden 25 év alatti fiatal a tanulmányai befejeztével vagy a munkahelye elvesztését követő négy hónapon belül állásajánlatot kapjon, illetve oktatásban vagy gyakornoki programokban való részvételre nyíljon lehetősége.

A kibővített programban való részvételhez a tervek szerint a fiataloknak a lakóhelyükhöz legközelebbi munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél kell regisztrálniuk, ahol egy beszélgetést követően, adottságaiknak, képességeiknek és elvárásaiknak figyelembevételével egyénre szabott, úgynevezett cselekvési tervet dolgoz ki az ügynökség alkalmazásában levő tanácsadó. A regisztrációt és az adatfelvételt követő maximum négy hónapon belül a jelentkező valamilyen szakmai képzéssel, továbbképzéssel, illetve akár álláslehetőséggel kapcsolatos ajánlatot kap. Derşidan ugyanakkor kiemelte, a program keretében a munkaerő-elhelyezés mellett a szakmai kompetenciák fejlesztésére is hangsúlyt fektetnek majd, így azok a munkaadók, akik inasokat fogadnak, 300 lej/hónap/inas állami juttatás mellett 250 euró/hónap/inas támogatásban részesülhetnek az Európai Szociális Alapból. Az összegeket 1 és 3 év közötti időszakokra ítélnék oda, a támogatás mértéke ugyanakkor az állás elfoglalásához szükséges képzettségi szint függvényében változhat.

Ennél is nagyobb támogatásban részesülnének a gyakornokokat fogadó cégek: 750 lej/hónap/gyakornok állami hozzájárulás mellett 300 euró/hónap/gyakornok uniós támogatást kapnának a részt vevő vállalatok. A gyakornoki programokra a hatóságok 6 hónapig terjedően nyújtanának anyagi támogatást. Érdekességként említette meg az igazgatónő, hogy egyszer nyújtandó ezerlejes állami támogatásban részesülnek a program keretén belül azok a fiatal munkavállalók, akik otthonuktól több mint 50 kilométernyi távolságban vállalnak munkát. A tervek szerint ezt az összeget az Európai Szociális Alapból származó, egy évig nyújtott 250 euró/hónapos támogatással bővítenék. Ezzel párhuzamosan a munkavállalók mobilitásának előmozdítását célzó program részeként úgynevezett telepítési díjak is elérhetőek lesznek azon munkavállalók számára, akik lakhelyet váltanak egy állás betöltése érdekében. Ezen munkavállalók a program keretében 3500 lejes állami támogatás mellé 1000 euró uniós támogatást is kapnának. Derşidan arra is felhívta a figyelmet, hogy az Ifjúsági Garancia Program keretén belül kis- és középvállalkozások létrehozására is lehet támogatást kapni, egyenként körülbelül 30 ezer eurós finanszírozást jelentenek kezdő vállalkozások számára. Az igazgatónő arról is beszámolt, hogy 2014-ben Szatmár megyében 109 munkavállaló és munkaadó részesült állami támogatásban a 25 év alatti pályakezdő személy alkalmazása miatt. Ezenkívül négy esetben ítéltek meg támogatást olyan fiataloknak, akik lakóhelyüktől több mint 50 kilométernyi távolságban álltak munkába. A munkapiacon való elhelyezkedés reményében nyolc szatmári lakos volt hajlandó lakhelyet változtatni, így ők is állami támogatásban részesültek. Az igazgatónő elmondta, bízik az EU-s program sikerében, s abban, hogy minél több fiatalnak sikerül munkahelyet találni.