Belföld

A fiatalok 23%-ának nincs érettségi diplomája

2021.02.24 - 09:43

Érdekes tanulmányt készítettek az edupedu.ro munkatársai az érettségi sikerességéről a tanügyminisztérium adataira hivatkozva. A közzétett dokumentumokból kiderül, hogy az elmúlt 17 évben közel 700 ezer romániai diáknak nem sikerült megszereznie az érettségi diplomát. Országos viszonylatban a 2004–2020 közötti időszakban 3 027 221 fiatal iratkozott be az érettségi vizsgára, azonban közülük 2 014 271-en abszolválták a vizsgát és szerezték meg az érettségi diplomát első nekifutásra, további 316 307 végzősnek a pótvizsgák alkalmával sikerült átmenő jegyet elérnie az érettségin, azonban 696 643-nak, azaz a jelentkezők 23 százalékának eddig nem sikerült az érettségije. Három ok miatt nem sikerült az érettségi az arra jelentkezőknek: meg sem jelentek a vizsgán, bár beiratkoztak, 6-osnál kisebb átlagot értek el, vagy különböző okok miatt kizárták őket a vizsgáról.
Évről évre csökken a sikeresen érettségizők aránya országszerte, így megyénkben is. Az elmúlt években a sikerességi arány megyénkben 60–70 százalék körül mozgott a nyári vizsgaszesszión, mely kicsit javult a pótvizsgák alkalmával. És hogy miért is fontos az érettségi oklevél? Mert az egyetemek elvégzése nem lehetséges abszolvált érettségi nélkül, de egy jobb munkahely betöltéséhez is elengedhetetlen az érettségi megléte. Bár azt is el kell ismerni, hogy az elmúlt években a megyénkbeli vállalkozások több szakmunkást keresnek, ezért is támogatják a szakoktatást és a duális képzési formát, mert nagyon nehéz jó szakmunkást találni, miközben diplomásokkal Szamost lehetne rekeszteni, mondogatják sokszor. Abban lassan sokan egyetértenek, hogy egy jó szakmunkást jobban megfizetnek, mint egy diplomával rendelkező személyt. A fiatalok körében mégsem túl vonzó a szakképző iskola, még mindig az elméleti osztályokba vágynak a nyolcadik osztályt elvégző gyerekek. S bár az Európai Unió is a szakosztályok indítását támogatja, a gyerekek és szüleik opcióit nem lehet figyelmen kívül hagyni.
A mostani végzősök már javában készülnek az érettségi vizsgára, a tanárok folyamatosan számon kérik tőlük az eddig tanultakat, és igyekszenek a leghatékonyabban felkészíteni őket az előttük álló megmérettetésre, melyet a 2020. augusztus 31-én kibocsátott 5453-as tanügyminiszteri rendelet alapján szerveznek meg, ám a tételek kidolgozásakor figyelembe veszik a koronavírus-járvány okozta fennakadásokat is az online oktatás miatt.


Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.